Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП МОЛЮСКИ

 

КЛАС ГОЛОВОНОГІ МОЛЮСКИ. ПОХОДЖЕННЯ МОЛЮСКІВ

 

Місця проживання, будова і спосіб життя.

Головоногі — найбільш високоорганізована група молюсків і одні з найбільш високоорганізованих безхребетних. До них належать кальмари, каракатиці, восьминоги (близько 650 сучасних видів). Це — виключно морські організми, найбільше поширені у тропічних та субтропічних водах з високою солоністю води (тому їх немає ні в Чорному, ні в Азовському морях). Головоногі — хижаки, надзвичайно рухливі тварини. Живляться крабами, рибою та іншими тваринами. Кальмари і каракатиці активно переслідують свою здобич, а восьминоги підстерігають її. Можуть швидко змінювати забарвлення тіла. Тіло головоногих складається з голови та тулуба, вкритого мантією. Велика голова добре відокремлена від тулуба, має очі, щупальця, що оточують ротовий отвір, і лійку — особливу трубку, яка з’єднує мантійну порожнину з навколишнім середовищем. У восьминогів є 8 однакових, а у кальмарів і каракатиць — 8 коротших та пара довших (ловильних) щупалець. На щупальцях зазвичай знаходяться присоски для утримання здобичі.

Черепашка в більшості сучасних видів головоногих відсутня або лежить під шкірою, як у каракатиці. Мантія на черевному боці тіла утворює мантійну порожнину, яка відкривається назовні щілиноподібним отвором. Мантійна порожнина і лійка в сукупності забезпечують реактивний рух: через щілиноподібний отвір вода набирається в мантійну порожнину, а потім із силою викидається через лійку. Типи руху у головоногих різні.

У головоногих є пристосування для розгризання здобичі — тверді рогові щелепи і для перетирання їжі — тертка. У них є дві пари слинних залоз. У задню кишку багатьох головоногих впадає протока чорнильної залози, секрет якої має захисне значення.

Кровоносна система головоногих майже замкнена. У зв’язку з активним рухом у них добре розвинені вторинна порожнина тіла і кровоносні судини. Швидкість руху крові в них забезпечується роботою добре розвинутого серця, що складається з шлуночка та двох передсердь. Нервова система і зв’язані з нею органи чуття досягли найвищого розвитку серед молюсків (нервові вузли утворюють велике навкологлоткове скупчення — мозок, оточений хрящовою головною капсулою; очі за своєю будовою подібні до очей хребетних, зокрема риб, а за гостротою зору не поступаються очам людини).

Розмноження. Головоногі — роздільностатеві тварини. Для них характерний прямий розвиток. Розмножуються, як правило, один раз у житті. У деяких видів (аргонавтів, восьминогів) спостерігається турбота про потомство.

Значення. Головоногі — промислові тварини. М’ясо каракатиць, кальмарів і восьминогів здавна використовується людиною в їжу. Каракатиць та деяких восьминогів добувають також з метою отримання чорнильної рідини, з якої виготовляють натуральну туш та чорнила високої якості.

Походження молюсків. Учені вважають, що молюски походять від червоподібних предків кільчастих червів. Доказом цього є подібність личинок морських черевоногих молюсків і личинок морських багатощетинкових червів. Крім того, деякі примітивні молюски мають велику подібність із кільчастими червами.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.