Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

НАДКЛАС РИБИ

 

Розмноження і розвиток риб

 

Статева система. Кісткові риби здебільшого роздільностатеві тварини. Органи розмноження самок — два довгастих яєчники, самців — два довгастих сім’яники. До початку розмноження в яєчниках розвиваються ікринки, у сім’яниках — рідина зі сперматозоїдами.

Нерест. Для розмноження риби переміщуються в місця, найбільш сприятливі для розвитку майбутнього потомства. Для більшості риб характерне зовнішнє запліднення. В обраних місцях самки відкладають ікру, а самці поливають її сім’яною рідиною. Процес відкладання рибами ікри з подальшим її заплідненням сім’яною рідиною самців називається нерестом, а переміщення риб до місць нересту — нерестовими міграціями. Риби деяких видів після нересту гинуть.

Розвиток риб відбувається з перетворенням. У заплідненій ікринці утворюється багатоклітинний зародок, який розвивається за рахунок жовтка, багатого на поживні речовини. Через кілька діб з ікринки виходить личинка, яка попервах живиться залишками жовтка, а згодом переходить до самостійного живлення. Личинка, як правило, спочатку живиться планктоном, а потім їжею, яку споживають дорослі риби. Личинку, схожу на дорослу рибу, але ще малу за розмірами, називають мальком.

Турбота про потомство у більшості риб виявляється в основному у виборі місць для відкладання ікри. У риб, що відкладають невелику кількість ікринок, самці роблять гнізда на дні водойми з кусочків водоростей (триголкова колючка) або з пухирців повітря (макроподи) і охороняють запліднену ікру і личинок, що вийшли з неї; самці африканської прісноводної риби тиляпії виношують ікру в рото-глотковій порожнині, в якій у разі небезпеки ховаються навіть мальки. Інстинкт «турботи» діє тільки доти, поки личинки безпомічні, а в батьків не виділяється травний сік.

У деяких риб, наприклад, у гуппі, мечоносців, запліднені ікринки затримуються в яйцепроводах самок, і тому личинки, що розвиваються з них, вийшовши у воду, здатні до самостійного життя.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити