Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

КЛАС ПЛАЗУНИ

 

Плазуни, або рептилії — перший клас справжніх наземних хребетних тварин. Заселили різні ділянки суші, незначна частина видів вторинно перейшла до життя у воді, але їх розмноження відбувається на суші. Порівняно із земноводними у плазунів відбулися прогресивні зміни у скелеті, м’язовій, дихальній, кровоносній та інших системах органів. Основний спосіб пересування плазунів — повзання, плазування по землі (звідси і назва класу). Сучасна фауна налічує близько 6 тис. видів плазунів, з них в Україні — 20.

 

Особливості проживання, будови і способу життя плазунів

 

Місця проживання та спосіб життя. Плазунів можна зустріти у найрізноманітніших умовах наземно-повітряного та водного середовищ існування (крім полярних і приполярних областей). Більшість із них населяє тропіки та субтропічні райони (гекони, змії). На узліссях, у ярах і в садах зустрічається ящірка прудка, а на вирубках, що заростають, і поблизу боліт — ящірка живородна. Вдень на освітлених сонцем місцях ящірки полюють за різними комахами. У випадку небезпеки ховаються в норках або інших укриттях. У вологих лісах (під зваленими деревами, у гнилих пнях, лісовій підстилці) живе безнога ящірка веретільниця. Вона активна вночі, живиться дощовими червами, слизунами, личинками комах. У заростях чагарників по берегах боліт, рік, ставків і озер, на заплавних луках, у вологих і густих лісах, зрідка в сухих соснових лісах і у степу зустрічається вуж звичайний. Живиться він різними комахами, рибою, земноводними і деякими ссавцями (мишами, полівками). Гадюки заселяють різноманітні біотопи. Живляться комахами, земноводними, іншими плазунами, птахами і їх яйцями, дрібними ссавцями. Багато плазунів живе серед сипучих пісків пустель (агами). Деякі види ведуть напівводяний і водний спосіб життя (морські черепахи, крокодили, морські змії).

Особливості зовнішньої будови. Тіло у плазунів довге (ящірки, крокодили, змії) або округле, випукле (черепахи). Зверху воно має роговий покрив, що складається з рогових лусок і щитків. У деяких видів плазунів поряд з роговими утворами є кісткові пластини. У черепах, наприклад, з кісткових пластин складається спинний і черевний щити панцира. Шкіра у плазунів суха, позбавлена шкірних залоз. Верхній зроговілий шар епідермісу та наявність у шкірі рогових лусочок, щитків, пластинок захищають її від висихання, механічних та хімічних впливів. У плазунів шкіра втратила здатність до газообміну і виділення продуктів життєдіяльності. Забарвлення тіла різноманітне, часто захисне. Ріст плазунів супроводжується періодичним линянням.

Кінцівки у плазунів, порівняно із земноводними, збільшилися у розмірах і перемістилися під тулуб, що дало їм змогу підняти тіло над ґрунтом і прискорити швидкість руху. Відсутність кінцівок у змій і безногих ящірок — явище вторинне, про що свідчать видозмінені залишки задньої пари кінцівок в удавів. У морських черепах кінцівки перетворилися на ласти, завдяки яким вони легко плавають у воді.

Особливості будови скелета. У скелеті розрізняють скелет голови (череп), тулуба (хребет) і кінцівок (скелет поясів та вільних кінцівок). Порівняно із земноводними, у плазунів відбулися прогресивні зміни у скелеті. Хребет складається з 5 відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового та хвостового. Шийний відділ утворений різною кількістю (але не менше 8) рухомо з’єднаних між собою хребців. Череп за допомогою одного потиличного виросту з’єднується з шийним відділом хребта, що забезпечує рухливість голови у вертикальній площині. Перший шийний хребець має вигляд кільця і може обертатися навколо зубоподібного відростка другого шийного хребця, що дає їм змогу повертати голову в різні боки. У плазунів до хребців грудного відділу прикріплюються ребра, які, з’єднуючись із грудиною, утворюють грудну клітку (крім змій, у яких вони закінчуються вільно). Грудна клітка захищає внутрішні органи, бере участь в актах вдиху і видиху, підсилює опорну функцію кінцівок. Парні кінцівки складаються з трьох основних частин (передня — з плеча, передпліччя та кисті; задня — зі стегна, гомілки та стопи). Відділи кінцівок рухомо з’єднуються між собою за допомогою суглобів. У більшості плазунів кисть і стопа мають по 5 пальців.

М’язи у плазунів більш диференційовані, ніж у земноводних. Добре розвинені жувальні м’язи, що приводять у рух щелепи, а також м’язи шиї, кінцівок. Розвинулись міжреберні м’язи, що забезпечують рухи грудної клітки.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.