Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

КЛАС ПТАХИ

 

Розмноження і розвиток птахів

 

Особливості органів розмноження. Птахи — роздільностатеві яйцекладні тварини. У самців є два сім’яники та сім’япроводи. У самки є два яєчники і два яйцепроводи. Однак функціонує лише один лівий яєчник і лівий яйцепровід, а правий яєчник і правий яйцепровід недорозвинені. Сім’япроводи і яйцепровід відкриваються в клоаку. Яйця в яєчнику дозрівають неодночасно. Дозріваючи, вони поступово потрапляють в яйцепровід, де і відбувається запліднення.

Будова яйця. Власне яйцем вважається жовток із зародковим диском, що розміщується на його поверхні. Зародковий диск завжди розташований зверху, оскільки нижня частина жовтка важча. Жовток оточений: товстим білковим шаром, який захищає його від механічних пошкоджень і є основним джерелом води для зародка; двошаровою підшкаралуповою оболонкою (в тупому кінці яйця розшаровується і утворює повітряну камеру); вапняковою шкаралупою з численними порами та тонкою надшкаралуповою оболонкою, яка захищає яйце від проникнення мікробів. Жовток прикріплений до шкаралупи двома білковими канатиками.

Розвиток зародка. Самки більшості птахів відкладають яйця у заздалегідь побудовані гнізда. Гніздо, навіть ямка у ґрунті, сприяє компактному розташуванню яєць, збереженню тепла і вологості повітря під птахом, що насиджує. Зародок в яйці птахів розвивається за певних температур (38-39,5 °С) і вологості. Перед вилупленням пташеня просовує дзьоб у повітряну камеру і вдихає повітря. На наддзьобку пташеняти утворюється тимчасовий роговий зуб, яким воно пробиває шкаралупу зсередини і полегшує вихід назовні.

Типи розвитку пташенят. Залежно від розвитку пташенят, птахів поділяють на виводкові та нагніздні. До виводкових належать птахи, чиї пташенята вилуплюються з яйця розвиненими, вкритими пухом і здатними через кілька годин або наступного дня рухатися самостійно у пошуках їжі. Проте в перші дні життя пташенята все-таки потребують обігрівання і часто ховаються під крила матері, бо в них не відразу встановлюється стала температура тіла. До даної групи належать качки, гуси, тетер, лебеді тощо. Пташенята у нагніздних птахів (граки, голуби, дятли) голі та сліпі, не можуть самостійно живитися і довго залишаються в гнізді. Батьки тривалий час зігрівають та годують пташенят. Після виходу з гнізда, навчившись добре літати, молоді птахи починають самостійно живитися.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити