Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

БУДОВА КВІТКОВОЇ РОСЛИНИ. ФУНКЦІЇ ЇЇ ОРГАНІВ

 

ОРГАНИ І ОРГАНІЗМ

 

ВИДОЗМІНИ ВЕГЕТАТИВНИХ ОРГАНІВ

 

Видозміни надземних пагонів. їх функції. Столони — подовжені повзучі пагони, часто з лускоподібними листками, які живуть не більше року і дають початок новим особинам. У суниці в побуті такі пагони називають «вусами» (мал. 14). Колючка — видозмінений пагін (глід, обліпиха) або його частина, зазвичай верхівка (обліпиха) або тільки листок (барбарис), що виконують захисну функцію. Вусик — видозмінений пагін (виноград, гарбуз) або листок (горох, горошок), які виконують опорну функцію. У водозапасаючих пагонів функцію запасання води виконують тканини стебла (кактус) або тканини листків (молодило).

 

 

Мал. 14. Видозміни надземних пагонів.

А — надземний столон у суниці; Б — колючка глоду, В — колючки—прилистки у білої акації;

Г — колючка—листок у барбарису;

Ґ — вусик-листок у чини;

Д — вусик—пагін у винограду;

Е — водозапасаючий пагін (стебло) у кактуса;

Є — водозапасаючий пагін (листок) в алое;

1 — прилистки (виконують функцію фотосинтезу при відсутності пластинки); 2 — брунька в пазусі листка-колючки

 

Видозміни підземних пагонів. їх функції. Столони — видовжені пагони зазвичай з лускоподібними листками. Пагони зберігаються менше року; їхня верхівка видозмінюється або в бульбу (картопля, одинарник європейських!), або в цибулину (проліска дволиста, тюльпан Шренка). Можливе виконання запасаючої функції листками столона — потовщеними лускоподібними або основами зелених (адокса мускусна). Столон виконує функцію поширення рослин на території і розмноження (мал. 15).

 

Мал. 15. Видозміни підземних пагонів.

А — столони картоплі з бульбами; Б — бульба картоплі; В — кореневище конвалії: Г — цибулина гіацинта; Ґ — цибулина лілії;

1 — столон; 2 — бульба; З — додаткові корені; 4 — потовщене стебло;

5 — листковий рубець: 6 — пазушні бруньки (вічка); 7 — лускоподібний листок; 8 — міжвузля; 9 — пазушна брунька;

10 — верхівкова брунька; 11 — основа зелених листків (зовнішні виконують захисну функцію, внутрішні — запасаючу);

12 — лускоподібні листки, які виконують запасаючу функцію; 13 — стебло-денце; 14 — зачаткове суцвіття

 

Кореневище — багаторічний підземний пагін, видовжений (пирій повзучий, горошок мишачий) або вкорочений (чина весняна, купина), з лускоподібними або зеленими листками (або з тими й іншими). Він виконує функцію запасу поживних речовин, розповсюдження і розмноження рослини, перенесення несприятливого періоду в році.

Бульба — пагін із потовщеним стеблом і лускоподібними листками. Виконує функцію розмноження, запасу поживних речовин, перенесення несприятливого періоду. Бульби характерні для картоплі, топінамбуру.

Цибулина — пагін з надзвичайно вкороченим стеблом — денцем, соковитими листками, які виконують запасаючу функцію; пазушні бруньки, видозмінюючись, перетворюються в дочірні цибулини — дітки; вони забезпечують розмноження рослини. У стані цибулини рослина переживає несприятливий для вегетації період (лілія, гіацинт).

Видозміни коренів. їх функції. Коренеплід — складний видозмінений орган; в його утворенні беруть участь основа головного кореня і основа стебла головного пагона. Частка кореня і стебла у коренеплодів різних рослин неоднакова: в моркви значно переважає корінь, у столової моркви — стебло (мал. 16). Коренеплід виконує запасаючу функцію.

Кореневі бульби — потовщені додаткові корені (весь корінь — у пшінки жовтецевої або його частина — у любки дволистої). Вони виконують запасаючу функцію і деколи — функцію розмноження. В останньому випадку коренева бульба, що відходить від стебла, зв’язана із пазушною брунькою, з якою і відокремлюється від материнської рослини.

Корені опорні — додаткові корені, що утворюються на гілках дерева. Вони ростуть вниз, а досягнувши ґрунту, заглиблюються в нього (фікус бенгальський). Корені опорні — ходульні, відходять від нижньої частини стебла і служать додатковою опорою (панданус, кукурудза). Корені опорні — дошковидні, утворюються в нижній частині стовбура і служать додатковою опорою для дерева (фікус каучуконосний). Корені опорні — причіпки (наприклад, у плюща), які забезпечують утримання пагона на вертикальній поверхні: стіні, стовбурі іншої рослини.

 

 

Мал. 16. Видозміни коренів:

коренеплоди кормового буряка (А), цукрового буряка (Б), столового буряка (В);

Г — коренева бульба любки дволистої; Ґ — опорні корені фікуса або баньяна;

Д — ходульні корені в основі пагона кукурудзи; Е — корені-причіпки у плюща;

Є — повітряні корені в орхідеї; Ж — корені-присоски у рослини-паразита — петрів-хрест;

1 — головний корінь; 2 — підсім’ядольне коліно; 3 — додаткові корені; 4 — пазушна брунька;

5 — лускоподібний листок в основі підземного пагона; 6 — межа між стеблом і коренем

 

 

Повітряні корені епіфітів (рослин, що поселяються на інших рослинах і використовують їх як опору) всмоктують вологу і розчинені в ній речовини з повітря (представники родини орхідей, ананасових).

Корені-присоски, що поглинають поживні речовини з тканин іншої рослини. Такі корені властиві рослинам-паразитам, що живуть за рахунок інших рослин, на яких паразитують (вовчок). Такі корені є й у напівпаразитів (дзвінець, перестріч). Напівпаразити мають зелені пагони і здатні до фотосинтезу, однак при цьому паразитують на коренях іншої рослини.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.