Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

КЛАС ПТАХИ

 

Походження та різноманітність птахів

 

Ознаки подібності сучасних птахів і плазунів. Сучасні птахи і плазуни мають ознаки подібності: суха шкіра, лускатий покрив (у птахів на ногах), клоака, яйця багаті жовтком, пергаментоподібна або вапнякова оболонка яйця, розвиток без перетворення. У сучасних тропічних птахів гоацинів пташенята мають пальці, якими вони чіпляються за гілки дерев. Усе це є свідченням того, що сучасні птахи і плазуни — групи тварин, які мають родинні зв’язки та загальних предків.

Першоптахи. Важливим доказом походження птахів від давніх плазунів є знайдені скам’янілі відбитки скелета й оперення тварини, яка займала проміжне положення між плазунами і птахами, — археоптерикса. Першоптах був розміром із сороку. Щелепи з зубами, довгий хвіст з великою кількістю (до 20) хребців, грудина без кіля, черевні ребра нагадували плазунів. Як і у птахів, тіло археоптерикса було вкрите пір’ям; передні кінцівки мали всі ознаки пташиних крил (проте на них були ще 4 пальці з кігтями); на задніх кінцівках розвинута цівка; ключиці зрослися у вигляді дужки. Предками археоптерикса були давні плазуни, які вели наземний спосіб життя, під час бігу опиралися лише на задні кінцівки, могли вилазити на дерева і перестрибувати з гілки на гілку. Вважають, що відособлення птахів від плазунів відбулося у кінці тріасового — на початку юрського періоду мезозойської ери (близько 180 млн. років тому).

Різноманітність птахів. У класі Птахи виділяють 3 надряди: Безкілеві (Безкільові), Пінгвіни і Кілегруді та 28 рядів.

Надряд Безкілеві об’єднує близько 10 видів сучасних птахів, які втратили здатність до польоту і пересуваються за допомогою довгих масивних задніх кінцівок. Крила короткі недорозвинені (страуси) або рудиментарні (ківі). Грудина невелика, без кіля. Птахи виводкові. Представники: страус африканський, страус американський, або нанду, страус австралійський, або ему, ківі. Поширені у степах і напівпустелях Австралії, Нової Зеландії, Африки, Південної Америки.

Надряд Пінгвіни об’єднує 18 видів прибережних птахів, поширених у південній півкулі (від берегів Антарктиди до 30° південної широти) і пов’язаних з холодними океанічними течіями. Пінгвіни втратили здатність до польоту і набули пристосувань до плавання і пірнання. Тіло обтічне, вкрите лускоподібним оперенням. Крила перетворені на ласти; задні кінцівки відсунені назад. Усі пальці спрямовані вперед і з’єднані плавальною перетинкою. Кіль грудини невисокий. Найбільший пінгвін — імператорський — має масу до 40 кг.

Надряд Кілегруді птахи — найчисельніша група сучасних птахів, які мають кіль та справжні крила.

Ряд Горобцеподібні — найчисельніший ряд птахів (понад 5 тис. видів). Поширені по всій земній кулі, крім Антарктиди. Різноманітні за розмірами та способами живлення нагніздні птахи. Ноги чотирипалі (три пальці спрямовані вперед і один назад). У період гніздування живуть парами, будують складні гнізда. Більшість належить до групи співочих птахів, у яких (особливо у самців) розвинені 5-7 пар голосових зв’язок. Представники: синиця велика, горобець хатній, ластівка міська, ворона сіра тощо.

Ряд Гусеподібні об’єднує водоплавних птахів (понад 150 видів) великих та середніх розмірів із довгою шиєю і короткими ногами. Мають щільне оперення з добре розвиненим пухом, велику куприкову залозу, плавальні перетинки між пальцями ніг. Краї широкого сплюснутого дзьоба з зубцями або з поперечними пластинками, що утворюють фільтруючий апарат. Представники: гуска сіра, лебідь-шипун, крижень, шилохвіст тощо.

Ряд Куроподібні. Птахи великого та середнього розмірів. Рідше дрібні. Особливості зовнішньої будови пов’язані з наземним способом життя: тіло компактне, крила короткі й широкі; дзьоб короткий, опуклий; ноги сильні, з довгими, злегка зігнутими кігтями, пристосованими до розгрібання ґрунту або лісової підстилки для добування корму. Виводкові птахи. Ведуть осілий або кочовий спосіб життя. Близько 250 видів. Представники: куріпка сіра, тетерук звичайний, глухар звичайний, дика банківська курка, індик тощо.

Ряд Лелекоподібні об’єднує великих і середніх птахів (близько 120 видів) з довгими ногами і шиєю, з гострим міцним дзьобом. Крила довгі і широкі, хвіст короткий, прямий або заокруглений. Живуть поблизу водойм, живляться земноводними, дрібною рибою, молюсками. Гніздяться часто колоніями, рідше — поодиноко. Нагніздні птахи. У насиджуванні та вихованні пташенят беруть участь обидві статі. Представники: Лелека білий, або чорногуз, лелека чорний, чапля сіра, чапля біла тощо.

Ряд Соколоподібні об’єднує птахів (понад 270 видів), пристосованих до хижацького способу життя: із сильним, коротким і загнутим дзьобом; короткими чотирипалими лапами з довгими, гострими і загнутими кігтями; гострим зором; добре розвиненими м’язами грудей і кінцівок. Нагніздні птахи. Гніздяться поодиноко. Представники: боривітер звичайний, яструб великий, шуліка чорний, канюк звичайний, орел степовий тощо.

Ряд Дятли об’єднує птахів (близько 380 видів), що пристосувалися до життя на деревах. У них гострий долотоподібний дзьоб; тонкий довгий язик; пружний хвіст; ноги з двома пальцями, спрямованими вперед, і двома — назад, що дозволяє добре утримуватися на стовбурах дерев. Винятком є крутиголовка, в якої прямий і слабкий дзьоб, стрижні рульових пер хвоста є непружними. Нагніздні птахи. Гнізда влаштовують у дуплах, які видовбують самі. Ведуть осілий або кочовий спосіб життя. Представники: великий строкатий дятел, зелений дятел, чорний дятел, або жовна, крутиголовка тощо.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.