Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

 

Ряд Комахоїдні. Ряд Рукокрилі

 

Ряд Комахоїдні об’єднує близько 900 видів плацентарних звірів (землерийки, їжаки, хохулі, кроти), які освоїли різні середовища існування (наземне, водне, ґрунт) і характеризуються низкою примітивних ознак: зуби слабо диференційовані, півкулі переднього мозку невеликі, без звивин. Мордочка у них подовжена з витягнутим хоботком, кінцівки п’ятипалі. У багатьох комахоїдних на боках тіла або біля кореня хвоста знаходяться пахучі залози.

Найдрібніші з комахоїдних — землерийки. Вони населяють густі ліси, чагарники, луги. Активні протягом всієї доби, оскільки потребують значної кількості їжі. Живляться здебільшого безхребетними тваринами, іноді мишоподібними гризунами та насінням рослин. В Україні відомо 8 видів землерийок, з яких бурозубка альпійська та кутора мала занесені до Червоної книги України.

їжаки — комахоїдні ссавці, тіло яких зверху і з боків покрите голками. У разі небезпеки вони згортаються в клубок. Зазвичай, їжаки активні вночі, живляться безхребетними і дрібними хребетними тваринами, а також їхніми яйцями. Взимку їжаки впадають у сплячку. В Україні відомо 2 види їжаків: звичайний та вухастий, яких занесено до Червоної книги України.

Хохулі за зовнішнім виглядом нагадують великих землерийок. У них довгий, стиснутий з боків хвіст. На задніх ногах є плавальні перетинки. Хутро густе, шовковисте, слабо намокає у воді. Хохуля веде напівводяний спосіб життя; гнізда влаштовує у норах, вихід з яких розташований під водою. Живиться переважно безхребетними тваринами, інколи рослинами та рибою. Хохуля звичайна -— дуже рідкісний звір, якого занесено до Червоної книги України та Міжнародної Червоної книги.

Кроти ведуть підземний спосіб життя. У зв’язку з риючим способом життя мають компактну форму тіла, щільне хутро, риючі передні кінцівки. Очі розвинені слабо, проте добре розвинені нюх і слух. Кроти активні цілий рік. Живляться черв’яками, кліщами, личинками комах тощо. Кроти — важливі промислові звірки через хутро, яке цінується. В Україні поширений кріт звичайний.

Ряд Рукокрилі об’єднує дрібних і середніх розмірів ссавців, які здатні літати. У процесі пристосування до польоту передні кінцівки перетворилися на крила: передпліччя, п’ясткові кістки і фаланги пальців (крім першого) сильно видовжені; між плечем, передпліччям, пальцями, боками тіла, задніми кінцівками і хвостом натягнута тонка літальна перетинка. У них розвинений кіль, до якого прикріплюються м’язи, що забезпечують рух крила. Зуби — комахоїдного типу. З органів чуття добре розвинені органи слуху і дотику, тоді як зір недорозвинений. Більшість видів здатні до ехолокації. Для орієнтування у просторі вони видають ультразвукові сигнали (частота коливань від 12 до 190 тис. Гц/с), які відбиваються від предметів, розташованих на їхньому шляху, і вловлюються тваринами за допомогою великих вушних раковин. Поселяються вони в дуплах дерев, на горищах будинків, у печерах. Удень ховаються, а в сутінках ловлять комах. На зиму впадають у сплячку, збираючись у печерах, дуплах дерев; деякі види мігрують у теплі краї.

Відомо близько 1 тис. видів, серед яких розрізняють криланів та кажанів. Більшість видів належить до кажанів. Крилани (летюча собака, або калонг, летюча лисиця) поширені у тропіках і субтропіках. В Україні налічується 22 види кажанів, серед яких довгокрил звичайний, підковоніс малий, нічниця велика, нетопир кажаноподібний та інші занесені до Червоної книги України.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.