Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

 

Ряд Гризуни. Ряд Зайцеподібні

 

Ряд Гризуни об’єднує 1/3 сучасних видів ссавців. До них відносяться миші, пацюки, хом’яки, білки й інші дрібні та середньої величини звірі. Живляться переважно або виключно рослинною їжею. Для них характерні великі та гострі різці (по два у кожній щелепі), кутні зуби з плоскою жувальною поверхнею. Різці вкриті емаллю лише спереду; вони завжди сточуються з того боку, де емалі немає. Різці, а у деяких видів і кутні зуби, не мають коренів і тому ростуть упродовж усього життя. У більшості гризунів довгий кишечник з розвинутою сліпою кишкою. Півкулі головного мозку зазвичай гладкі. Гризуни ведуть деревний (білки, летяги, соні), напівводний (бобри, нутрії, ондатри), напівпідземний (миші, пацюки, хом’яки) способи життя. Здатні швидко розмножуватися. Наприклад, за рік полівки можуть давати 7-8 приплодів, у середньому по 5 малят у кожному. Малята народжуються сліпими і голими, зазвичай, у гніздах, норах, у дуплах.

Ряд Зайцеподібні — нечисленна за кількістю видів (65 видів, в Україні — 2) група ссавців, яка за особливостями організації близька до гризунів. Від останніх відрізняється лише наявністю двох пар різців на верхній щелепі (замість однієї пари у гризунів) та складнішим за будовою шлунком. До зайцеподібних належать зайці та кролі. Зайці відрізняються від кролів видовженими задніми кінцівками та вухами. Зайці (біляк, русак) живляться травою, корою молодих дерев і чагарників. На годівлю виходять у сутінках і вночі. Зайчата народжуються зрячими, покритими густою шерстю. В Україні зустрічається заєць-русак. Кролі, на відміну від зайців, риють глибокі нори. Живуть колоніями. Перед народженням сліпих і голих кроленят самка робить гніздо з сухої трави і пуху, що висмикує в себе на грудях. Представником кролів є дикий кріль, який часто трапляється на півдні України.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.