Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

ТИП ХОРДОВІ

 

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

 

Сезонні явища в житті ссавців

 

Основні сезонні явища в житті ссавців. Життя ссавців, як і інших тварин, пов’язане зі змінами у навколишньому середовищі. Навесні або на початку літа в них відбувається підготовка до розмноження і поява потомства. Потім вони вирощують малят, готуються до зими і зимують.

Підготовка до розмноження у багатьох звірів пов’язана з утворенням пар, гаремів чи косяків, вибором місць, сприятливих для розмноження і вирощування потомства, влаштуванням нір, гнізд, лігвищ. Багато ссавців, що ведуть осілий спосіб життя, зайнявши певну територію, позначають її межі (наприклад, олені, козулі — пахучою рідиною, що виділяється спеціальними залозами; лисиця, песець, вовк — сечею; ведмідь — залишає сліди від кігтів на стовбурах дерев тощо). Деякі звірі для розмноження мігрують у малодоступні місця.

У період народження малят звірі ведуть схований спосіб життя. Мігруючі копитні, великі види кішок, вовки стають у цей період осілими. У ссавців добре виражена турбота про потомство: мати годує малят своїм молоком, захищає від ворогів, привчає до самостійного життя (знаходити і добувати їжу, уникати небезпеки тощо). У вовків і лисиць у вихованні молоді беруть участь обоє батьків, у котиків, оленів і кашалотів — лише мати, а у стадних ссавців про малят турбуються усі члени стада.

У період підготовки до зими звірі посилено живляться, нагромаджуючи жир. Деякі ссавці роблять запаси кормів на зиму (миші лісові, пищухи, бобри, норки), інші — мігрують у місця, багаті кормом (песці, олені, вовки, летючі миші). Копитні зазвичай об’єднуються у великі стада, а хижаки, наприклад, вовки, утворюють зграї. На зиму в багатьох звірів відбувається линька, під час якої змінюється рідке літнє хутро на густе зимове, а також його забарвлення.

Зимівля. Більшість звірів, що знаходять і взимку у достатній кількості корм або роблять його запаси, ведуть активний спосіб життя упродовж року. Ссавці, що не можуть взимку добувати стільки їжі, щоб компенсувати витрати енергії, впадають у сплячку. Справжня сплячка характеризується зниженням температури тіла, припиненням травлення, дуже повільним диханням і кровообігом. Вона спостерігається у більшості рукокрилих, їжаків, хом’яків, тушканчиків, сонь. Деяким ссавцям пустель і напівпустель властива літня сплячка (ховрахи, тенреки). У деяких звірів (ведмідь бурий, борсук, єнотовидний собака) при різкому зменшенні корму, погіршенні умов його добування, значному зниженні температури повітря спостерігається зимовий сон. У них дещо знижується рівень обміну речовин, зменшується температура тіла, скорочується число дихальних рухів. Бурі ведмеді сплять у неглибоких земляних барлогах, під зваленими деревами; єнотовидний собака — у неглибоких норах або в купі сіна; борсуки — у норах. Періодично ці звірі можуть прокидатися і відновлювати активність.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити