Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

 

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

 

Значення ссавців та їх охорона

 

Значення диких ссавців у природі. Ссавці входять до складу багатьох біогеоценозів і впливають на їхнє існування: використовуючи в їжу інших тварин, підтримують на визначеному рівні їхню чисельність (зокрема, хижі ссавці регулюють чисельність травоїдних тварин); живлячись рослинами, впливають на співвідношення видів рослин у біоценозах, а також сприяють поширенню їхніх плодів та насіння. Поїдаючи трупи тварин, хижі ссавці (гієни, шакали) виконують роль «санітарів» у природі. Деякі ссавці, що живуть у ґрунті (кроти, сліпаки, землерийки), перемішуючи його, впливають на процеси ґрунтоутворення. Роль ссавців у природі багато в чому залежить від їхньої чисельності (наприклад, при малій чисельності кабани сприяють поновленню лісу, зариваючи у ґрунт насіння дерев і чагарників, а при великій чисельності, неодноразово «переорюючи» ґрунт, з’їдають усе, що може прорости).

Значення диких ссавців у господарстві людини. Чимало ссавців, зокрема гризуни, завдають шкоди культурним рослинам, знищують запаси продуктів, псують дерев’яні частини будівель, морських суден, переносять збудників небезпечних захворювань людини (наприклад, чуми, лептоспірозу) тощо.

Багато ссавців (лось, північний олень, кабан, сайгак, морський котик, соболь, білка) мають промислове значення. Деякі з них до початку XX ст. стали рідкісними, і їхній промисел у наш час став можливим лише завдяки великій роботі з їх охорони, у тому числі повній забороні полювання на них.

Звірівництво. З метою найбільш повного задоволення потреб у хутрі та м’ясі диких ссавців, збереження необхідної чисельності мисливсько-промислових тварин у природі в багатьох країнах розвинено звірівництво. На звірофермах успішно розводять сріблясто-чорних і платинових лисиць, блакитних песців, американських норок, нутрій тощо. На деяких фермах розводять плямистих оленів і маралів з метою одержання цінного м’яса і шкіри. Молоді роги самців, покриті бархатистою шкірою (панти), використовують у медицині.

Охорона ссавців полягає у встановленні строків та правил полювання на промислових звірів; створенні заказників, заповідників для відновлення чисельності популяцій цінних рідкісних видів тварин; проведенні акліматизації та реакліматизації тощо. До Червоної книги України занесено 41 вид ссавців, зокрема їжак вухатий, нічниця триколірна, вечірниця мала, ховрах європейський, рись звичайна, видра річкова, кіт лісовий, зубр, тхір степовий та ін.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити