Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ КЛІТИНИ

 

Аденозинтрифосфатна кислота (АТФ)

 

Аденозинтрифосфатна кислота (АТФ) — універсальне джерело енергії, оскільки в її молекулі залишки фосфатної кислоти з’єднані між собою високоенергетичними (макроергічними) зв’язками. При гідролітичному відщепленні фосфатної групи від 1 моль АТФ вивільняється 40 кДж енергії та утворюється АДФ, яка може піддаватися подальшому гідролізу з утворенням АМФ. Вивільнена енергія використовується для здійснення різноманітних процесів: транспорт речовин, синтез білка, м’язове скорочення тощо. У зворотньому процесі, при утворенні АТФ з АДФ і неорганічного фосфату, відбувається акумуляція в макроергічних зв’язках енергії, що виділилась, наприклад, під час розщеплення вуглеводів і ліпідів або фотосинтезу.

Процеси розщеплення і утворення АТФ відбуваються постійно відповідно до схеми:

Так, наприклад, у людини кожна молекула АТФ розщеплюється і знову утворюється приблизно 2400 разів за добу.

 

Порівняння ДНК і РНК

 

Ознаки

ДНК

РНК

Мономери

Нуклеотиди

Нуклеотиди

Відмінності у будові мономера:

 

 

а) нітрогеновмісні основи

А, Г, Ц, Т

А, Г, Ц, У

б) пентоза

дезоксирибоза

рибоза

Структура

Подвійна спіраль (еукаріоти)

Один ланцюг

Місце перебування

Ядро, мітохондрії, пластиди

Ядро, цитоплазма, рибосоми, мітохондрії, хлоропласти

Розташування у ядрі

Хромосоми

Ядерце


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.