Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ ЯК БІОЛОГІЧНА СИСТЕМА

 

Хімічний склад клітини

 

До складу клітин входять органічні та неорганічні сполуки. До органічних сполук належать: найбільш важливі — білки (з ними пов’язане саме поняття життя, каталізують; хімічні реакції, захищають організм від хвороботворних мікроорганізмів і чужорідних тіл, транспортують кисень), жири і вуглеводи (в основному будівельний матеріал клітин і джерело енергії), нуклеїнові кислоти (беруть участь у збереженні та передаванні спадкової інформації, біосинтезі білків). До неорганічних сполук належать вода та мінеральні солі. Хімічні елементи залежно від їх вмісту в клітині поділяють на:

— органогенні, сумарна частка яких близько 98% — Оксиген, Карбон, Нітроген, Гідроген;

— макроелементи, сумарна частка яких становить 1,9% — Суліьфур, Фосфор, Хлор, Калій, Натрій, Магній, кальцій, Ферум;

— мікроелементи, понад 40 елементів, вміст кожного з яких менший від 0,001% , наприклад, Йод, Манган, Кобальт.

Кальцій, Натрій, Фосфор відіграють важливу роль у регуляції життєвих функцій в організмі людини. Так, іони Кальцію беруть участь у регуляції роботи серця, за їх участю відбуваються процеси зсідання крові, м’язові скорочення. Кальцій фосфат надає міцності кісткам. Йони Натрію входять до складу плазми крові, беруть участь у процесах транспорту речовин через клітинну! мембрану. Фосфор входить до складу нуклеїнових кислот, АТФ. Хлор входить до складу плазми крові, а також до шлункового соку (у складі соляної кислоти).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити