Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ОПОРНО-РУХОВА СИСТЕМА

 

Будова і функції м'язів

 

В організмі людини є три види м’язової тканини; скелетна, серцева і стінок внутрішніх органів. Основу скелетних м’язів становить посмугована м’язова тканина. М’язове тіло складається з м’язових волокон, зібраних у пучки. Волокна зв’язані між собою сполучною тканиною, яка має вигляд тонкої сітки. Весь м’яз зовні теж покритий щільною сполучнотканинною оболонкою — фасцією. Кожний м’яз має нескорочувану частину — сухожилок. Сухожилок складається зі щільної сполучної тканини, волокна якої проникають у м’язове тіло, а з іншого боку прикріплені до кісток. Кожний м’яз пронизаний кровоносними судинами і нервами. Серцевий м’яз складається з посмугованих м’язових волокон, які на певних ділянках зливаються одне з одним. Стінки внутрішніх органів — судин, кишечнику, сечового міхура тощо — утворені з непосмугованих м’язових волокон.

 

 

Рис. 18. Типи м’язових волокон:

1 — посмуговані;

2 — гладенькі;

3 — серцеві.

 

Форма і величина м’язів залежать від функцій, які вони виконують в організмі. Розрізняють довгі, широкі, короткі й колові м’язи. Довгі м’язи розташовані на кінцівках, а короткі там, де рухи незначні, наприклад між хребцями. Широкі м’язи розташовані на тулубі, а колові — навколо отворів, деякі з них називають сфінктерами.

 

 

Рис. 19. Будова м’яза:

1 — м’яз; 2 — пучки; 3 — перимізій; 4 — капіляр; 5 — м’язові волокна;

6 — міофібрила; 7 — смуга; 8 — саркомер; 9 — тонкий міофіламент;

10 — тропоміозин; 11 — актин; 12 — товстий міофіламент;

13 — хвіст молекули міозину; 14 — голова молекули міозину.

 

М’язи голови поділяються на мімічні і жувальні. Мімічні являють собою тонкі м’язові пучки, які одним кінцем прикріплені до черепа, а іншим вплетені в шкіру. Деякі з них зв’язані зі шкірою двома кінцями. їх скорочення приводить до зміщення шкіри. Найбільші з них — лобний, колові м’язи ока й рота. До жувальних належать чотири пари м’язів, які прикріплені одним кінцем до кісток нижньої щелепи. Забезпечують підйом і опускання нижньої щелепи, її рухи вперед і в сторони.

М’язи шиї здійснюють нахили і повороти голови. Найбільший з них — груднино-ключично-соскоподібний. Він двома ніжками починається від груднини та ключиці і прикріплюється до соскоподібного відростка скроневої кістки.

М’язи тулуба поділяються на м’язи грудей, спини та живота. М’язи грудей поділяються на м’язи, які належать до плечового пояса і верхніх кінцівок (великий і малий грудний м’язи, підключичний та інші) і власне м’язи грудей (зовнішні та внутрішні міжреберні м’язи). М’язи спини поділяються на поверхневі (широкий, трапецієподібний) і глибокі (ромбоподібний, верхній задній і нижній задній зубчасті). М’яз-розгинач хребта розпрямляє спину і підтримує тіло у вертикальному положенні. М’язи живота утворюють передню і бокові стінки черевної порожнини. Прямі м’язи живота згинають тулуб уперед, а косі — сприяють нахилам хребтового стовпа в боки.

М’язи верхніх кінцівок складаються з м’язів плечового пояса і м’язів верхньої кінцівки. На бічній поверхні плеча розміщений дельтоподібний м’яз. До м’язів плеча належать також двоголовий (згинає руку) і триголовий (розгинає руку). М’язи передпліччя згинають і розгинають передпліччя, кисть і пальці, а також повертають передпліччя навколо осі. М’язи кисті розводять і зводять пальці, згинають і розгинають фаланги пальців.

Скелет нижніх кінцівок масивніший, ніж верхніх; їхні м’язи сильніші, але разом з тим у них більш обмежена різноманітність рухів.

М’язи пояса нижніх кінцівок випрямляють зігнутий уперед тулуб, відводять, розгинають і повертають стегно. На стегні спереду розташований найдовший у людини кравецький м’яз. Чотириголовий м’яз стегна розгинає колінний суглоб. На задній поверхні стегна міститься двоголовий м’яз, який згинає стегна. На задній поверхні гомілки розташований литковий м’яз, який згинає стопу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити