Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

КРОВ І КРОВООБІГ

 

Будова серця людини

 

Серце - м’язовий орган з порожнинами конусоподібної форми, який розташований у грудній клітці. Дві третини серця розташовані в лівій половині грудної клітки, а одна третина — в правій. Маса серця в дорослої людини 250-350 г. Воно розміщене в сполучнотканинній навколосерцевій сумці (перикарді), на внутрішній поверхні якої виділяється рідина, що зволожує серце і цим зменшує його тертя під час скорочення. Стінки серця утворені трьома оболонками: внутрішньою сполучнотканинною (ендокардом), середньою м’язовою (міокардом), зовнішньою сполучнотканинною, або епікардом.

 

 

Рис. 19. Будова серця:

1 — аорта;

2 — легеневий стовбур;

3 — легеневі вени;

4 — ліве передсердя;

5 — клапан аорти;

6 — митральний клапан;

7 — перегородка;

8 — перикард;

9 — міокард;

10 — лівий шлуночок;

11 — правий шлуночок;

12 — нижня порожниста вена;

13 — тристулковий клапан;

14 — клапан легеневого стовбура;

15 — ендокард;

16 — праве передсердя;

17 — легеневі вени;

18 — верхня порожниста вена.

 

Серце людини чотирикамерне. Воно розділене суцільною перегородкою на ліву і праву частини. У верхній частині обох відділів розташовані ліве і праве передсердя відповідно, а в нижній — лівий і правий шлуночки. Між кожним передсердям і шлуночком є клапани, які сухожиллям прикріплені до стінок серця. При скороченні передсердь клапани відкриваються і пропускають кров у шлуночки. При скороченні шлуночків клапани закриваються, не пропускаючи кров назад До передсердя. Таким чином, кров у серці рухається тільки в одному напрямі — від передсердь до шлуночків. Клапани мають форму стулок, тому їх називають стулковими. У лівій частині клапан має дві стулки (двостулковий), у правій — три стулки (тристулковий). На виході аорти з лівого шлуночка і легеневої артерії з правого шлуночка розташовані півмісяцеві клапани, які після скорочення шлуночків не пропускають кров назад із судин до шлуночків.

 

Будова серця

 

 

У праве передсердя по верхній і нижній порожнистих венах з усіх частин тіла надходить венозна кров. З правого шлуночка виходить легенева артерія, по якій венозна кров надходить у легені. У ліве передсердя впадають легеневі вени, які несуть артеріальну кров до великого кола кровообігу. Шлуночки виконують значно більшу роботу, ніж передсердя, оскільки вони проштовхують кров по всій довжині судин, а під час скорочення передсердь кров надходить тільки до шлуночків. Тому стінки шлуночків товстіші, ніж у передсердь, а стінка лівого шлуночка товстіша, ніж у правого, оскільки від нього кров надходить до великого кола кровообігу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити