Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

КРОВ І КРОВООБІГ

 

Рух крові по судинах

 

Система кровообігу складається з різних за будовою і функціями судин. Артерії — судини, по яких кров під тиском рухається від серця. Вони мають міцні еластичні стінки, які складаються з кількох шарів: зовнішнього шару щільної сполучної тканини, відносно товстого шару гладеньких м’язів, між якими залягають еластичні волоконця, і внутрішнього шару епітеліальних клітин. Вени — судини, по яких кров під невеликим тиском надходить до серця. їх стінки складаються з тих самих оболонок, що й артерії, але в них тонший шар гладеньких м’язів і менше еластичних волоконець. На відміну від артерій, вени мають клапани у вигляді кишеньок, які перешкоджають зворотній течії крові при розслабленні серця. Капіляри — мікроскопічні судини, крізь стінки яких поживні речовини й кисень з крові потрапляють у тканинну рідину, а продукти обміну — в кров. Стінки капілярів утворені одним шаром епітеліальних клітин.

Судини кровоносної системи утворюють мале і велике коло кровообігу. Велике коло кровообігу починається найбільшою артерією — аортою, в яку викидається кров при скороченні лівого шлуночка. Аорта розгалужується на великі артерії, ті, в свою чергу, на ще менші (артеріоли), які галузяться на капіляри. Артерії великого кола кровообігу постачають кров у верхні та нижні кінцівки, голову, тулуб, в усі внутрішні органи. У капілярах кров віддає тканинній рідині поживні речовини та кисень, а забирає з неї продукти життєдіяльності клітин, при цьому кров з артеріальної перетворюється на венозну. З капілярів кров надходить у малі вени, які зливаються у вени та переходять у верхню і нижню порожнисті вени. Обидві ці вени впадають у праве передсердя.

Мале коло кровообігу починається в правому шлуночку, куди венозна кров потрапляє з правого передсердя. Правий шлуночок при скороченні викидає кров у легеневу артерію. У легенях ці артерії розгалужуються на дрібніші артерії, що поступово переходять у капіляри. У капілярах малого кола кровообігу венозна кров стає артеріальною. З капілярів кров надходить у вени, які впадають у ліве передсердя і потім у лівий шлуночок. Таким чином, в артеріях малого кола кровообігу тече венозна кров, а в його венах — артеріальна.

 

Кров’яний тиск

 

 

Обіг крові по великому колу здійснюється за 20-23 с, а по малому — за 4-5 с. Швидкість крові в різних судинах неоднакова. В аорті вона найбільша (приблизно 0,5 м/с), у капілярах найменша (0,5-1,2 мм/с). У венах при наближенні крові до серця її швидкість зменшується і досягає 0,2 м/с. Рух крові по судинах забезпечує тиск, який виникає при скороченні лівого шлуночка і різницю якого створює і підтримує ритмічне скорочення серця. Найвищий кров’яний тиск в аорті, в міру руху крові по судинах він зменшується до найнижчого у порожнистих венах. Кров тече з області більшого тиску в область меншого. Тиск виміряють у плечовій артерії манометром. У здорових людей під час скорочення серця він дорівнює 120 мм рт. ст., а при розслабленні — 70 мм рт. ст. Підвищення тиску відносно норми називають гіпертонією, а зменшення — гіпотонією.

 

Регуляція діяльності серця

 

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити