Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

КРОВ І КРОВООБІГ

 

Лімфатична система. Лімфообіг та його значення

 

Крім кровоносної системи в організмі людини є розгалужена сітка судин різного діаметру, яка утворює лімфатичну систему. Основні функції лімфатичної системи: забезпечення повернення рідини в систему кровообігу, утворення лейкоцитів, затримування і знищення мікроорганізмів та інших сторонніх тіл (вироблення імунітету), транспортування жирів від ворсинок кишечнику.

Лімфатична система починається з лімфатичних капілярів, розташованих між клітинами. До них надходить надлишок тканинної рідини, яка фільтрується крізь стінки лімфатичних капілярів і перетворюється на лімфу.

Лімфа — прозора жовтувата рідина, за хімічним складом подібна до плазми крові. Лімфатичні капіляри зливаються в більші лімфатичні судини, які пронизують усі органі і тканини — лімфатичні вени. Ці вени, як і кровоносні, мають клапани, що перешкоджають зворотному руху лімфи, тому вона тече в одному напрямку. Змішуючись з венозною кров’ю, лімфа потрапляє до правого передсердя.

По ходу лімфатичних судин розташовані розширення — лімфатичні вузли ( у паховій ямці, підколінних і ліктьових згинах, у грудній і черевній порожнинах, на шиї), в яких утворюються лімфоцити. Лімфатичні вузли відіграють роль біологічних фільтрів — у них затримуються і знищуються мікроорганізми та інші сторонні тіла, які надійшли в лімфу з тканин. Деякі лімфатичні капіляри розташовані всередині ворсинок кишечнику, і в них надходять жири, які з потоком лімфи потрапляють у кров.

 

ЦЕ ЦІКАВО

36 800 000 — кількість серцебиттів у людини за один рік.

Розмір серця людини приблизно дорівнює величині його кулака. Вага серця дорослої людини становить 220-260 г.

Лейкоцити в організмі людини живуть 2-4 дня, а еритроцити — 3-4 місяця.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити