Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ

 

Між живим організмом і навколишнім середовищем постійно відбувається обмін речовинами і енергією. Речовини, що надходять в організм з навколишнього середовища, перетравлюються та всмоктуються в кров та лімфу. З кров’ю вони надходять до клітин, у яких відбувається біосинтез властивих організму речовин. Продукти життєдіяльності клітин безпосередньо або після перетворень виділяються з видихуваним повітрям, потом, калом, сечею. Складний ланцюг перетворень речовин в організмі, що починається з надходження їх із навколишнього середовища та закінчується виділенням продуктів життєдіяльності, називається обміном речовин.

 

 

Процеси, в результаті яких відбувається утворення органічних сполук, необхідних для росту, відновлення клітин і забезпечення їхніх функцій, називають асиміляцією, або анаболізмом. Розщеплення органічних речовин на простіші сполуки називають дисиміляцією, або катаболізмом.

Життєдіяльність організму людини підтримується завдяки здатності перетворення одних видів енергії в інші. Для підтримання процесів життєдіяльності організму людини потрібно близько 10500 кДж на добу. При виконанні різних видів праці кількість витраченої енергії збільшується. Енергія, витрачена організмом, поповнюється завдяки харчуванню. Її джерело — енергія хімічних зв’язків органічних речовин. В організмі постійно відбуваються перетворення. Внаслідок одних з них організм поповнюється енергією, а інших — витрачає її. Постійно також відбувається перетворення одного виду енергії в інший. Наприклад, хімічна енергія, вивільнена в реакціях окиснення, перетворюється в електричну (передача нервового імпульсу) та механічну (виникає скорочення) і не зникає безслідно.

 

Функції та перетворення органічних речовин

 





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити