Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ

 

Обмін білків

 

Білки складають основу всіх життєвих функцій організму. Вони є будівельним матеріалом усіх елементів клітин, скорочують м’язи, транспортують кисень, захищають організм від шкідливих речовин. Білки можуть використовуватися організмом і як джерело енергії. При окисненні 1 г білка в організмі вивільняється 17,2 кДж енергії.

Процес перетворення білків в організмі складається з декількох етапів. У травному каналі білки розщеплюються до амінокислот. Амінокислоти всмоктуються в кров і транспортуються до клітин тканин, де з них на рибосомах за участю нуклеїнових кислот синтезуються білки, властиві для даного організму. Водночас білки клітини і частина амінокислот розпадаються до вуглекислого газу, води та інших речовин. Продукти розпаду білків і надлишок води виводяться з організму через нирки, легені та шкіру. Білки містяться переважно в продуктах тваринного походження і бобових.

 

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити