Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ

 

Обмін жирів

 

Жири виконують різні функції: входять до складу мембран; є джерелом енергії і жиророзчинних вітамінів; захищають організм від тепловтрат. При розщепленні 1 г жиру утворюється 39 к Дж енергії. Але жири як джерело енергії використовуються лише тоді, коли запаси енергії вуглеводів в організмі вичерпуються.

У травній системі жири їжі розщеплюються до гліцерину і жирних кислот, з яких на мікроворсинках кишечнику утворюються специфічні для даного організму жири, що надходять у лімфу, а потім у кров. Частина запасного жиру може надійти в кров, розщепитися на гліцерин та жирні кислоти і з кров’ю потрапити до печінки, де вони перетворюються на глікоген. Це свідчить про те, що між жировим та вуглеводним обміном існує взаємозв’язок. В їжу треба вживати жири як тваринного, так і рослинного походження. Жири рослинного походження містять незамінні компоненти, які відсутні в тваринних жирах. У клітинах жири розщеплюються до води і вуглекислого газу.

 

 

Добова потреба людини в органічних речовинах

 

Речовини

Добова потреба

Білки

85 г (важка фізична праця — 160 г); з них 48 г тваринного походження

Жири

100 г (з них 30 г рослинного походження)

Вуглеводи

380-430 г

 

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити