Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ОБМІН РЕЧОВИН І ЕНЕРГІЇ

 

Вітаміни

 

Біологічно активні речовини різної хімічної природи, що необхідні для забезпечення важливих фізіологічних і біологічних процесів в організмі. На добу організмові людини необхідно кілька міліграмів вітамінів. Вони відіграють значну роль в обміні речовин і енергії.

Вітаміни швидко розпадаються в організмі. Більшість із них не відкладаються про запас і не синтезуються в організмі. Тому необхідно постійно вживати продукти, що містять вітаміни. Найбільше вітамінів міститься в свіжих фруктах, овочах, у молоці та м’ясі. За відсутності вітамінів у їжі в організмі виникають захворювання — авітамінози, а за їх нестачі — гіповітамінози. Відомо 50 вітамінів. їх поділяють на водорозчинні та жиророзчинні.

 

Вітаміни

 

Вітаміни

Продукти, що містять вітаміни

Прояви авітоміпозів

Добова норма, мг

А (ретинол)

їжа тваринного походження — вершкове масло, риб’ячий жир, ікра, печінка, яєчні жовтки, молоко. Рослинного походження: морква, шпинат, перець, помідор

Сповільнюється ріст організму й волосся, порушується формування зубів, уражаються легені, кишечник. Захворювання — куряча сліпота (слабкий зір у сутінках)

1-2

В1 (тіамін)

Чорний хліб, вівсяна крупа, яєчні жовтки, печінка

Втрачається апетит, людина швидко втомлюється, стає дратівливою, в неї порушується діяльність нервової системи. Захворювання бері-бері (порушення нервової системи)

2-3

В2 (рибофлавін)

Рибні продукти, печінка, молоко, гречана крупа

Порушується діяльність нервової системі, уражається рогівка очей, шкіра, слизові оболонки ротової порожнини

2-4

С (аскорбінова кислота)

Плоди, зелені частини рослин — шипшина, чорна смородина, лимон, помідор, цибуля, часник. Цитрусові

Кістки стають крихкими, виникає біль у суглобах, настає недокрів’я, на слизових оболонках рота з’являються виразки, зуби розхитуються і випадають. Захворювання цинга

75-100

D (протирахітний)

Риб’ячий жир, ікра, печінка, яєчні жовтки

Зменшується вміст солей у кістках, скелет формується неправильно, знижується опірність організму захворюванням — розвивається рахіт

1-2

 

До водорозчинних належать вітаміни групи В, вітаміни Р, С та інші; до жиророзчинних — А, D, Е, F, К.

Вітамін В1 (тіамін) бере участь в обміні білків, жирів, вуглеводів. За нестачі вітаміну втрачається апетит, людина швидко стомлюється, стає дратівливою, у неї порушується діяльність нервової системи. Найбільший вміст вітаміну В1 у чорному хлібі, вівсяній крупі, яєчних жовтках, печінці. Добова потреба становить 2-3 мг.

Вітамін В2 (рибофлавін) необхідний для синтезу ферментів. За нестачі вітаміну порушується діяльність нервової системи, уражається рогівка очей, шкіра, слизові оболонки порожнини рота. Вітамін В2 у значних кількостях є в рибних продуктах, печінці, молоці, гречаній крупі. Добова потреба становить 2-4 мг.

Вітамін С (аскорбінова кислота) міститься у відносно великій кількості в багатьох плодах, зелених частинах рослин — шипшині, чорній смородині, лимонах, помідорах, цибулі, часнику. За його недостатньої кількості кістки робляться крихкими, виникає біль у суглобах, настає недокрів’я, на слизових оболонках рота з’являються виразки, зуби розхитуються і випадають — розвивається захворювання цинга. Добова потреба становить 75-100 мг.

Вітамін А (ретинол) міститься в основному в їжі тваринного походження — вершковому маслі, риб’ячому жирі та ікрі, печінці, яєчних жовтках, молоці. У рослин (моркві, шпинаті, абрикосах, перці, помідорах) є речовина, що перетворюється в організмі людини на вітамін А. При нестачі вітаміну А сповільнюється ріст організму й волосся, порушується формування зубів, уражаються легені, кишечник. Одне з захворювань — куряча сліпота, коли з настанням сутінок слабне зір. Добова потреба у вітаміні 1-2 мг.

Вітамін D (протирахітний) міститься у відносно великій кількості в риб’ячому жирі, ікрі, печінці, яєчному жовтку. За його нестачі в дітей зменшується вміст солей у кістках, скелет формується неправильно, знижується опір організму до захворювань — розвивається рахіт. Під впливом сонячного проміння в організмі синтезується речовина, здатна перетворюватись на вітамін D.

 

ЦЕ ЦІКАВО

Людське тіло містить стільки жирів, скільки потрібно для виробництва 7 шматків мила.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити