Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ВИДІЛЕННЯ

 

Будова і функції органів виділення

 

Кінцеві продукти обміну речовин в організмі, непотрібні і шкідливі для нього речовини, надлишок води й солей виводяться з організму за участю систем органів травлення, дихання, сечовиділення та шкіри.

 

 

Сечовидільна система людини складається з нирок (парні органи), сечоводів, сечового міхура, сечівника. Нирки є біологічними фільтрами крові. Через них виводяться кінцеві продукти обміну речовин, непотрібні і шкідливі речовини. Вони беруть участь у виділенні надлишку води, розчинених мінеральних солей, різних органічних речовин, що сприяє підтриманню відносної сталості складу та властивостей внутрішнього середовища організму (крові, лімфи, тканинної рідини). У нирках відбувається перетворення деяких вуглеводів та білків, синтезуються біологічно активні речовини. Нирки мають широкі межі функціональної адаптації до потреб організму, що зумовлює значну їх здатність варіювати склад, об’єм та властивості сечі.

Права і ліва нирки людини розташовані з обох боків хребта в поперековій ділянці черевної порожнини, мають бобоподібну форму, маса кожної з них у дорослої людини близько 150 г. Зверху нирки вкриті щільною оболонкою. Через внутрішню сторону проходять сечовід, ниркові артерії та вени, лімфатичні судини, нерви. Тканина нирки складається з двох шарів: зовнішнього (більш темного) — коркової речовини та внутрішнього — мозкової речовини. У нирці є порожнина — миска, яка переходить у сечовід.

Під мікроскопом можна помітити, що кожна нирка складається з величезної кількості складних утворів— нефронів. Нефрон — функціональна одиниця нирки.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.