Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

ШКІРА

 

Будова шкіри

 

Поверхня шкіри становить 1,5-2 м2. Шкіра складається з трьох основних шарів. Зовнішній шар називається епідермісом. Він утворений багатошаровим епітелієм. Верхні його шари роговіють і утворюють міцні покриття (на долонях, підошвах тощо). У міру старіння клітини цього шару злущуються і заміщуються завдяки розмноженню клітин, що розташовані глибше. В епідермісі розташовані рецептори та вільні нервові закінчення, що сприймають холод, тепло, біль тощо. У епідермісі є пігмент меланін, який забарвлює шкіру. Під впливом ультрафіолетових променів забарвлення посилюється, з’являється загар і синтезується вітамін D. В епідермісі відкриваються протоки потових залоз, а також містяться волосяні сумки, куди впадають протоки сальних залоз. Молочні залози виникли з потових. Сальні залози виділяють секрет — шкірне сало, що змащує шкіру і волосся, пом’якшує їх. Потові залози мають вигляд трубочок, що починаються щільно закрученим клубочком. Випростана частина такої трубочки — вивідна протока потової залози — відкривається на поверхні шкіри отвором. Клубочки обплетені капілярами, крізь стінки яких із крові у потові залози потрапляє вода з розчиненими в ній мінеральними солями, сечовиною та деякими іншими речовинами. Так утворюється піт, який виділяється на поверхню шкіри через отвори вивідних проток. За добу в дорослої людини в стані відносного спокою виділяється 500 мл поту.

Роговими похідними шкіри є волосся та нігті. Все тіло людини, крім долонь, пальців рук, губ та підошви, покрите волоссям. Довге волосся, що росте на голові, захищає її від переохолодження та надмірної дії сонячних променів. Кожна волосина має корінь, до якого надходять кровоносні судини та нерви, а також стрижень. У шкірі корінь волосся міститься у волосяній сумці, куди відкриваються протоки сальних залоз. Жир, який вони виділяють змащує волосся та шкіру, що надає еластичності волоссю і запобігає сухості шкіри. До основи волосинок підходять м’язові волоконця, які при скороченні підіймають волосся. Тривалість життя волосся, швидкість росту залежать від індивідуальних особливостей людини, сезонних явищ та зовнішніх умов. Кінці пальців рук та ніг вкриті роговою речовиною, що утворює ніготь. Швидкість їх росту також залежить від індивідуальних особливостей організму та сезонних явищ.

Під епідермісом розміщений шар щільної сполучної тканини — власне шкіра, або дерма. Її пронизують кровоносні та лімфатичні судини, м’язи, рецептори, нервові волокна та їх закінчення, волосяні сумки, потові та сальні залози.

Найглибший шар шкіри — підшкірна клітковина, що складається в основному з жирової тканини. Жир підшкірної клітковини — це своєрідний запас поживних речовин, які використовуються під час голодування; він захищає організм від охолодження, пом’якшує струси й удари.

 

Шкіра

 

Шар

Будова

Функції

Епідерміс

Зовнішній багатошаровий плоский епітелій, роговіє, утворює міцне покриття (на долонях, підошвах)

Містить пігментні клітини (меланін), чутливі нервові закінчення.

Сприймає дотик, тиск, тепло, холод.

Захисна функція

Дерма (власне шкіра)

Пухка сполучна тканина, колагенові та еластичні волокна, волосяні сумки, кровоносні судини, м’язи, потові та сальні залози

Надає міцності та пружності шкірі, забезпечує живлення епідермісу, піднімання волосся, виділення поту та жиру

Підшкірна клітковина

Сполучна і жирова тканини

Регуляція теплообміну, захист від охолодження, запас поживних речовин

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити