Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

 

СЕНСОРНІ СИСТЕМИ

 

Система, що забезпечує сприйняття і переробку інформації щодо явищ зовнішнього і внутрішнього середовища організму, називається аналізатором, або сенсорною системою. Вчення про аналізатори розробив І. П. Павлов. Існують різні аналізатори. Кожен з них складається з рецепторів, шляхів передачі збудження і спеціальних зон кори великих півкуль головного мозку, де розрізняються подразнення і формуються відчуття. Загальною властивістю сенсорних систем є їхня здатність пристосувати рівень своєї чутливості до інтенсивності подразника. Цю властивість називають адаптацією.

Пошкодження будь-якої частини аналізатора приводить до втрати здатності розрізняти певні подразнення. Навколишнє середовище людина сприймає завдяки роботі багатьох аналізаторів — зорового, слухового, нюхового, смакового, дотикового, відчуття положення тіла в просторі. Біль сприймається не рецепторами, а вільними нервовими закінченнями, розташованими в шкірі та частині внутрішніх органів.

 

Будова аналізатора

 

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити