Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА

 

Взаємодія факторів

 

На організми завжди діє комплекс факторів навколишнього середовища. Найбільш сприятлива для організму інтенсивність екологічного фактора називається оптимальною, або оптимумом. Відхилення від оптимального фактора призводить до пригнічення життєдіяльності організму. Граничні значення інтенсивності дії фактора називаються межами витривалості. Для будь-якого організму та всього виду існують свої межі за кожним екологічним фактором. Фактор середовища, дія якого виходить за межі витривалості організму, називається лімітувальним (обмежувальним).

Оптимум відображує особливості умов проживання різних видів. Чим ширша межа (діапазон) витривалості, тим гнучкіший організм. Межі витривалості відповідно до різних екологічних чинників в організмів неоднакові. Вузько-пристосовані види менш пластичні і мають невеликий діапазон витривалості, широко пристосовані — більш пластичні й у них відзначається широкий діапазон витривалості до коливань факторів середовища.

Взаємодія різних екологічних факторів полягає в тому, що зміни інтенсивності одного можуть знизити межу витривалості до іншого фактора або, навпаки, збільшити її. Наприклад, оптимальна температура підвищує витривалість до нестачі вологи та їжі.

Сукупність факторів середовища (абіотичних та біотичних), необхідних для існування виду, називається екологічною нішею, що характеризує спосіб життя організму, умови його проживання та живлення.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.