Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

ОБМІН РЕЧОВИН У КЛІТИНІ

 

Пластичний обмін

 

До основних процесів пластичного обміну належить біосинтез білків, вуглеводів, ліпідів, нуклеїнових кислот, а також фотосинтез і хемосинтез.

Найважливішу роль у процесі біосинтезу білка відіграють нуклеїнові кислоти — ДНК, РНК. На ДНК записана інформація про білки. Ген — ділянка ДНК, яка містить інформацію про послідовність амінокислот у поліпептидному ланцюгу. Єдину для всіх живих організмів систему збереження спадкової інформації називають генетичним кодом. Це певна послідовність нуклеотидів у молекулах нуклеїнових кислот, яка визначає порядок введення амінокислотних залишків у поліпептидний ланцюг під час його синтезу. Генетичний код триплетний. Кожна з амінокислот, які входять до складу білка, кодується послідовністю з трьох нуклеотидів — триплетом, який отримав назву кодон. Генетичний код однозначний, тобто кожний триплет кодує лише одну амінокислоту. Генетичний код не перекривається, тобто зчитування генетичної інформації може відбуватися лише одним способом і неможливе іншим. Послідовність нуклеотидів зчитується із закріпленої точки. Генетичний код вироджений, тобто одна амінокислота може кодуватись не одним, а кількома триплетами нуклеотидів. Код універсальний, єдиний для всіх організмів.

 

Біохімічний код спадковості

 

І нуклеотид

II нуклеотид

III нуклеотид

У

Ц

А

Г

У

УУУ Фен

УЦУ Сер

УАУ Тир

У

У

УУЦ Фен

УЦЦ Сер

УАЦ Тир

УГЦ Цис

ц

УУА Лей

УЦА Сер

УАА нонсенс

УГА нонсенс

А

УУГ Лей

УЦГ Сер

УАГ нонсенс

УГГ Трип

Г

ц

ЦУУ Лей

ЦЦУ Про

ЦАУ Гіс

ЦГУ Арг

У

ЦУЦ Лей

ЦЦЦ Про

ЦАЦ Гіс

ЦКЦ Арг

Ц

ЦУА Лей

ЦЦА Про

ЦАА Нои

ЦГА Арг

А

ЦУГ Лей

ЦЦГ Про

ДАГ Гли

ЦГТ Арг

Г

А

АУУ Ілей

АЦУ Тре

ААУ Аси

АГУ Сер

У

АУЦ Ілей

АЦЦ Тре

ААЦ Аси

АГЦ Сер

ц

АУА Ілей

АЦА Тре

ААА Ліз

АГА Арг

А

АУГ Мет

АЦГ Тре

ААГ Ліз

АГГ Арг

г

Г

ГУУ Вал

ГЦУ Ала

ГАУ Асп

ГГУ Глі

У

ГУЦ Вал

ГЦЦ Ала

ГАЦ Асп

ГГЦ Глі

ц

ГУА Вал

ГЦА Ала

ГАА Глу

ГГА Глі

А

ШУШ Вал

ГЦГ Ала

ГАГ Глу

ГГГ Глі

Г

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити