Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

 

Царство Дроб'янки

 

Ціанобактерії

 

Ціанобактерії тривалий час вважали особливою групою водоростей (їх називали синьо-зеленими водоростями), але вони є типовими прокаріотами. Ціанобактерії являють собою одноклітинні та багатоклітинні (нитчасті) організми. Деякі види утворюють колонії — значні скупчення у вигляді кірочок або кущиків висотою до 20 см. Розмножуються поділом (одноклітинні), спорами, фрагментами ниток (нитчасті форми), мають такі самі пігменти, як і водорості, що спричиняють синьо-зелене, рожеве забарвлення. Поширені в найрізноманітніших умовах у воді і на суші. Можуть вступати у симбіотичні відносини з іншими організмами: одноклітинними водоростями, які втратили хлоропласти, найпростішими, грибами, лишайниками, мохоподібними, папоротеподібними тощо. Здатні до фіксації азоту. Нерідко спричиняють «цвітіння» води у водосховищах.

 

Порівняльна характеристика бактерій та ціанобактерій

 

Ознака

Бактерії

Ціанобактерії

Будова тіла

Одноклітинні:

коки — сферичні;

бацили — прямі паличкоподібні;

— вібріони — вигнуті паличкоподібні;

— спірили — спіралеподібні

Одноклітинні, багатоклітинні (нитчасті)

Способи живлення

Автотрофний (хемо- та фототрофи)

Автотрофний (фототрофи)

Способи розмноження

Поділ клітини навпіл

Поділ навпіл;

вегетативне (фрагментами ниток)

Значення

Редуценти; використання для виробництва молочнокислих продуктів; фіксація азоту з повітря.

Збудники хвороб людини, тварин, рослин; псування продуктів харчування

Корм для тварин; збагачення води киснем; здатність до фіксації азоту.

Спричиняють «цвітіння» води у водосховищах

Представники

Сінна паличка

Стрептококи

Клостродіум

Бульбочкові бактерії

Носток сливоподібний

 

ЦЕ ЦІКАВО

Якби бактерії припинили розкладати органічні речовини залишків та продуктів життєдіяльності організмів і виділяти при цьому вуглекислий газ, його запаси в атмосфері та Світовому океані вичерпалися б приблизно за 2000 років. Це відносно незначний проміжок часу для існування життя на Землі, адже воно з'явилося понад 3,5 млрд. років тому.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.