Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

 

Відділ Зелені водорості

 

Зелені водорості характеризуються зеленим забарвленням хлоропластів, наявністю крохмалю як запасної поживної речовини. Зелені водорості бувають одноклітинними (хламідомонада, хлорела), колоніальними (вольвокс) та багатоклітинними (улотрикс, спірогіра). Розмножується вегетативно (поділом клітин надвоє — хламідомонада; фрагментацією багатоклітинних ниток — улотрикс, спірогіра), нестатевим (зооспорами — хламідомонада, улотрикс) та статевим шляхом (за участю гамет — хламідомонада, улотрикс; кон’югацією — спірогіра). Поширені переважно в прісних водоймах, деякі види живуть у морях, ґрунті тощо.

Хламідомонада — одноклітинна зелена водорость. Вкрита прозорою оболонкою, під якою містяться цитоплазма з ядром, світлочутливе вічко, велика вакуоля і дві пульсуючі маленькі, хроматофор. Живлення відбувається за допомогою процесу фотосинтезу; може вбирати розчинені у воді органічні речовини через оболонку. Клітина хламідомонади має гаплоїдний набір хромосом. Нестатеве розмноження хламідомонади відбувається за сприятливих умов. Спочатку хламідомонада втрачає джгутики, а її ядро і цитоплазма діляться шляхом мітозу на 4, а іноді й вісім дочірних клітин — спор. Спори залишають оболонку материнської клітини, виходять у воду, де швидко виростають до певних розмірів (вже через добу вони набувають здатності до поділу). Таке нестатеве розмноження може повторюватись багато разів. За несприятливих умов материнська клітина переходить до статевого розмноження. Внаслідок поділу хламідомонада розпадається на гамети. Вони зливаються попарно з утворенням зиготи; в результаті її поділу шляхом мейозу виникають чотири клітини — молоді хламідомонади.

 

Цикл розвитку хламідомонади

 

 

Улотрикс — прісноводна багатоклітинна нитчаста водорість. Клітини улотрикса розташовані в один ряд і утворюють довгу нитку. Розмножується улотрикс вегетативно (уривками нитки), нестатево (поділом клітин з утворенням двох або чотирьох зооспор з чотирма джгутиками) та статево (злиттям рухомих дводжгутикових гамет).

Спірогіра — багатоклітинна нитчаста водорість. Клітини спірогіри мають гаплоїдний набір хромосом. Статеве розмноження спірогіри відбувається шляхом кон’югації, при якій зливаються протопласти звичайних клітин. Внаслідок злиття утворюється диплоїдна зигота.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.