Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

 

Вищі спорові рослини

 

Відділ Мохоподібні

 

Мохоподібні широко розповсюджені у всіх природо-кліматичних зонах Землі. Багато мохоподібних не мають чітко диференційованих органів (тіло представлене сланню), не мають коренів, прикріплюються до субстрату за допомогою ризоїдів (від грец. rhiza — корінь і еіdos — вигляд) — виростів епідерми. У циклі розвитку мохів переважає гаметофіт. У мохів гаплоїдний гаметофіт є автотрофним і має вигляд слані або листостеблової рослини.

 

Цикл розвитку моху

 

 

Зозулин льон належить до класу листостеблових мохів. Дводомна рослина заввишки 50см. На верхівці стебла чоловічої особини формується кілька чоловічих статевих органів (антеридії, від грец. аntheros — квітучий), у яких утворюються сперматозоїди. На верхівці стебла жіночої особини виростає жіночій статевий орган (архегоній, від грец. arche — початок і gone — народження), у якому виникають яйцеклітини. Процес запліднення відбувається в умовах підвищеної вологості. Із зиготи на верхівці материнської рослини за рахунок її поживних речовин розвивається особина нестатевого покоління (диплоїдний спорофіт). Вона складається із тоненької стеблоподібної ніжки, яка закінчується розширенням — коробочкою, що накрита кришечкою. Всередині коробочки утворюються спори, тобто вона являє собою спорангій (від грец. spora — насіння і angeion — посудина). Після дозрівання кришечка коробочки відкривається, спори висипаються та розносяться вітром. На поверхні вологого ґрунту спора проростає і утворює протонему (від грец. protos — перший і nеmа — нитка) — тоненьку зелену нитку. Нитка росте, галузиться, і з деяких її клітин внаслідок поділу утворюється чоловічий та жіночий гаметофіт.

Сфагнум — листостебловий мох, позбавлений ризоїдів. Росте на болотах. Стебла сфагнумів досягають 50 см заввишки. Листки не мають жилок та містять два види клітин: живі зелені, у яких відбувається фотосинтез, і відмерлі. У оболонках мертвих клітин є пори, через які вони вбирають воду. Сфагнум росте верхівкою, а нижня частина стебла поступово відмирає. Відмерлі частини рослин занурюються у воду, осідають на дні боліт протягом багатьох років, пресуються й утворюють торф.

 

ЦЕ ЦІКАВО

У коробочках різних видів мохів міститься від кількох десятків до мільйона спор діаметром від 5 до 200 мкм. Спори мохів не втрачають здатності до проростання після кількагодинного перебування при температурі -200 °С чи короткочасного нагрівання до + 100 °С.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.