Біологія. Комплексний довідник - підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

 

Вищі спорові рослини

 

Відділ Папоротеподібні

 

Сучасні папоротеподібні - багаторічні трав’янисті (а в тропіках — і деревоподібні) рослини. У життєвому циклі переважає диплоїдний спорофіт. Ці рослини мають видозмінений підземний пагін — кореневище та великі, як правило, перистоскладні листки — ваї.

 

Цикл розвитку папороті

 

 

Молоді листки папороті спірально закручені, наростають своєю верхівкою і можуть сягати значних розмірів. На нижньому боці листків розміщені групи спорангіїв — соруси.

Дозрілі спори висипаються і проростають у гаметофіт — невеликий пластинкоподібний заросток із ризоїдами, який живе самостійно й живиться автотрофно завдяки фотосинтезу. На нижньому боці заростку в антеридіях та архегоніях розвиваються сперматозоїди та яйцеклітини. За наявності вологи відбувається запліднення. Із зиготи розвивається спорофіт.

Прадавні папоротеподібні разом із іншими споровими брали участь в утворенні кам’яного вугілля.

 

ЦЕ ЦІКАВО

Деякі папороті тропічних лісів мають витке стебло завдовжки кілька метрів. Вони чіпляються до стовбурів та гілок дерев за допомогою гнучких черешків листків.

Хвощі — чудові покажчики (біоіндикатори) ґрунтів із підвищеною кислотністю.

Плаун-баранець застосовують у медицині для лікування | від алкоголізму, формування відрази до паління.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити