ДОВІДНИК З ХІМІЇ

КЛАСИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН

7. Мила й інші поверхнево-активні речовини (миючі речовини)

 

Під впливом невеликого надлишку розчину їдкого натру жири перетворюються на слизисту тягучу масу, мильний клей. При додаванні кухонної солі цей клей розділяється на водну фазу, що містить гліцерол, сіль і надлишок лугу, і спливаюче мильне ядро.

 

 

Запам’ятайте: мила становлять собою солі вищих карбонових кислот. Омилення жирів розчином їдкого натру викликає утворення твердого ядрового мила, а розчином їдкого калі — рідкого мила.

 

7.1. Властивості мила й інших поверхнево-активних речовин

 

Під впливом води ядрове і рідке мило піддаються гідролізу. В процесі гідролізу утворюється сильний луг і слабка кислота. Тому мильні розчини дуже лужні.

 

 

Мила при тривалому використанні шкідливо впливають на шкіру. Синтетичні поверхнево-активні речовини замість слабо кислих карбоксильних груп містять сильно кислу сульфогрупу:

 

 

Тому водний розчин цих поверхнево-активних речовин порівняно нейтральний. Поверхнево-активні речовини забезпечують дбайливіше прання і миття (здійснюють щадний вплив на шкіру людини).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.