ДОВІДНИК З ХІМІЇ

КЛАСИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН

7 . Мила й інші поверхнево-активні речовини (миючі речовини)

7.2. Дія мила й інших поверхнево-активних речовин


Аніони мила і поверхнево-активних речовин містять гідрофільну водорозчинну карбоксилатну або сульфонатну групу, а також нерозчинний у воді гідрофобний вуглеводневий ланцюг.


Між гідрофобними вуглеводневими залишками діють слабкі сили Ван-дер-Ваальса. Внаслідок цього істотно слабшає сітка сильних водневих місткових зв’язків між молекулами води, відповідальних за утворення поверхневого натягу. Таким чином, поверхневий натяг зменшується.

Запам’ятайте: миючі засоби (мила, поверхнево-активні речовини) знижують поверхневий натяг води. Тому в процесі прання полегшується змочування (зволоження) забруднених матеріалів.

Процес прання і миття


Якщо розчин поверхнево-активної речовини впливає у воді на забруднену жирну поверхню, то гідрофобні закінчення розчиняються у бруді, а гідрофільні закінчення «висуваються» із частинок бруду.


Таким чином, забруднена гідрофобна поверхня стає гідрофільною і може змочуватися водою: молекули води проникають у забруднений шар і руйнують його.

Декілька молекул поверхнево-активної речовини захоплюють своїми гідрофобними закінченнями окремі частинки бруду, відривають їх від волокон тканини або від шкіри і утворюють об’єднання частинок, що вільно переміщуються в розчині, так звані міцели. Таким чином, врешті весь бруд відривається від волокон тканини чи шкіри.

Аніони мила й інших поверхнево-активних речовин можуть таким чином подрібнювати великі одиниці твердих і рідких забруднень на дрібні частинки. Водночас відбувається дисперсія бруду й утворюється емульсія.

При дисперсії у розчині розподілені тверді частинки. Емульсія — це сукупність дрібних крапель рідин, які нерозчинні одна в одній.

Запам’ятайте: миючі засоби мають змочувальні, диспергуючі й емульгуючі властивості.

Мильні розчини в твердій воді, яка містить іони Са2+ і Mg2+ , утворюють кальцієве мило, що випадає у вигляді твердого осаду.


Щоб не допустити втрати мила, використовують водопом’якшувачі, переважно натрієво-алюмінієві силікати, які зв’язують іони Са2+ і Mg2+.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити