ДОВІДНИК З ХІМІЇ

КЛАСИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН

11. Барвники

 

Якщо якась речовина при опроміненні видимим світлом поглинає певну частину видимого спектра (400—800 нм), то вона здається кольоровою. Людське око сприймає непоглинену, відбиту частину спектра. Ця частина є складовою падаючого світла.

Запам’ятайте: кольори двох джерел світла, які разом дають біле світло, називають складовими кольорами.

 

11.1. Структурні ознаки молекул барвників

 

Молекули барвників повинні мати дуже чутливі до світла електрони, переважно π-електрони. Вони складаються із таких структурних блоків: карбоновий скелет і система з кратними зв’язками, так звана π-система. Цю систему називають хромофором (від грец. chroma — колір і phoros — носій).

 

 

Багато барвників містять два замісники, зв’язаних з хромофором: група, що постачає електрони (електронодонор D), і група, що отримує електрони (електроноакцептор А).

 

 

Електронодонори називають ауксохромами (від грец. аuхеіn — множити). Це групи, що мають +I- або +М-ефект.

Приклад.

 

 

Електроноакцептори називають антиауксохромами. Це групи з-І-або -М-ефектом.

Приклад.

 

 

Яскравим прикладом молекули з ауксохромною й антиауксохромною групою є барвник ретиналь, який забезпечує колірний зір ока.

 

 

Запам’ятайте: сполуку можна побачити кольоровою лише за умови, що перекриваються декілька π-зв’язків, створюючи розтягнуту мезомерну π-систему.

 

 

Таке накладання електронних систем одна на одну можливе лише в плоских системах. Атоми Карбону, зв’язані подвійними зв’язками, знаходяться в sp2-гібридному стані, кути між зв’язками становлять 120°, таким чином виконані необхідні умови.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.