ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ЕНЕРГЕТИКА ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ

3. Рушійна сила хімічних реакцій

 

Досвід показує, що будь-яка система твердих тіл або речовин завжди прагне перейти у стан з найменшою енергією. Це явище відповідає принципу найменшої енергії.

Приклад. Якщо рідку воду винести взимку на холод, то вона перетворюється на твердий лід з виділенням енергії, бо при температурі нижче 0 °С вода має меншу внутрішню енергію, ніж у рідкому стані.

З досліду можна також побачити, що теплота прагне перерозподілитися. Це явище називають вирівнюванням теплоти.

Приклад. Якщо внести посудину з гарячою водою у приміщення, де температура дорівнює 20 °С, то вода почне віддавати теплоту в приміщення доти, доки обидві температури не вирівняються. Таким чином, теплота розподілилася в приміщенні рівномірно.

 

3.1. Поняття ентропії

 

Тенденція до розподілу є не лише властивістю енергії теплоти, це властиво й речовинам.

Приклад. Якщо декілька крапель брому капнути на днище циліндра, заповненого повітрям, то пари брому мимоволі змішуються з повітрям доти, доки він не розподілиться в циліндрі рівномірно.

 

 

При змішуванні брому з повітрям відбувається перехід від впорядкованої системи, в якій частинки обох речовин відокремлені одна від одної, до неврегульованої системи, в якій частинки двох речовин перемішуються між собою.

 

 

Мірилом безладу системи є ентропія S. Чим менший порядок, тим більша ентропія.

Приклад. У твердій речовині частинки впорядковані в ґратці рівномірно, при плавленні цей впорядкований стан переходить у неврегульований стан рідини — ентропія речовини збільшується.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.