ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ЕНЕРГЕТИКА ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ

3. Рушійна сила хімічних реакцій

3.5. Зворотність реакції

 

Відповідно до рівняння Гіббса—Гельмгольца, вільна енергія реакції G0R залежить від температури. Якщо не враховувати залежність температури від H0R і S0R, то рівняння Гіббса—Гельмгольца відповідає рівнянню прямої.

Залежно від знаків H0R і S0R розрізняють чотири типи реакції.

 

 

Тип 1: при температурі Т < Т0 відбувається спонтанна реакція — екзоергічна реакція. При Т > Т0 реакція спонтанно не проходить, це — ендоергічна реакція.

Тип 2: при температурі Т < Т0 реакція спонтанно не відбувається, це — ендоергічна реакція. При Т > Т0 проходить спонтанна реакція — екзоергічна реакція.

Тип 3: при будь-яких температурах реакція є екзоергічною.

Тип 4: при будь-яких температурах реакція є ендоергічною. Температуру Т0 називають температурою інверсії. При цій температурі спонтанне проходження реакції припиняється.

Приклад. Реакція гідроген хлориду й амоніаку з утворенням амоній хлориду відбувається за типом 1.

При температурі інверсії Т0 - GR = 0.

Звідси: HR T0Sr = 0,

Нижче від цієї температури спонтанно відбувається утворення амоній хлориду, вище — спонтанне розкладання амоній хлориду на гідроген хлорид і амоніак.

Запам’ятайте: при температурі Т = Т0 речовини, що беруть участь у можливій реакції, не реагують — реакція не відбувається.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.