ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ШВИДКІСТЬ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ

 

2. Швидкість реакції

2.4. Чинники, що визначають швидкість реакції

 

Згідно з теорією зіткнення, реакція відбувається лише за певних умов:

частинки, які реагують між собою, повинні зіштовхнутися одна з одною;

частинки повинні зіштовхуватися в сприятливому для них положенні;

частинки повинні мати достатню кінетичну енергію, оскільки реакція проходить лише при таких зіткненнях. Для активізації частинки потрібно витратити енергію;

часто активізація досягається нагріванням речовин, що беруть участь у реакції (енергія активації).

Запам’ятайте: не кожне зіткнення викликає реакцію, а лише таке, при якому виконані вищевказані умови. Швидкість перебігу реакції залежить від декількох чинників:

Чим більше частинок у реакційному об’ємі, тим частіше вони зіштовхуються одна з одною. Чим більша їх кількість, тим більше частинок можуть реагувати за певний відрізок часу.

Чим вища концентрація реагуючих речовин, тим більша швидкість реакції.

Звідси зрозуміло, чому швидкість реакції в міру зменшення концентрації початкових продуктів, тобто в ході реакції, зменшується.

При підвищенні температури кінетична енергія частинок збільшується, і відповідно збільшується вірогідність, що речовини прореагують між собою.

Чим вища температура, тим більша швидкість реакції.

Збільшення швидкості реакції при підвищенні температури відбувається зазвичай відповідно до правила Вант-Гоффа (залежність швидкості реакції від температури):

при підвищенні температури на кожні 10 К (10 °С) швидкість реакції подвоюється.

У гетерогенних реакціях, наприклад, у таких, де беруть участь тверді речовини, велике значення має загальна поверхня реагентів.

Чим більша загальна поверхня реагентів, тобто чим більший рівень дисперсності, тим більша швидкість реакції.

Приклад. Порошок магнію реагує з хлоридною кислотою набагато швидше, ніж компактний шматок магнію.

 


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.