ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ШВИДКІСТЬ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ

4. Каталіз

 

Багато реакцій, які відповідно до енергетичних передумов повинні відбуватися спонтанно, не починаються або проходять дуже повільно.

Приклад. Для процесу утворення газоподібної води з водню і кисню при 25 °С енергія Гіббса реакції G°298 = —229 кДж/моль. Проте суміш водню і кисню може зберігатися як завгодно довго, реакція за цих умов між ними не відбувається.

Причина в дуже високій енергії активації цієї реакції, що потрібна для забезпечення реакційної здатності цих речовин.

Деякі речовини можуть впливати на швидкість реакції.

Речовину, яка підвищує швидкість реакції, але сама при цьому не витрачається, називають каталізатором.

Приклад. Якщо пропустити газоподібний водень через дрібнодисперсний порошок платини, він розжарюється, і водень мимоволі спалахує в присутності кисню повітря.

 

 

Каталізатор забезпечує зниження енергії активації і, відповідно, збільшення швидкості реакції.

 

 

Дія каталізатора ґрунтується на тому, що він з одним із реагентів утворює реакційно-здатний проміжний продукт. Проміжний продукт реагує далі з іншим реагентом і вивільняє (регенерує) каталізатор.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.