ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ХІМІЧНА РІВНОВАГА

 

1. Характеристики хімічної рівноваги

 

Багато хімічних реакцій оборотні. В якому напрямі вони проходитимуть залежить від наявних умов, наприклад, від температури.

 

1.1. Реакції рівноваги

 

В оборотних реакціях за певних і постійних умов можуть проходити як пряма, так і зворотна реакції.

Приклад. Суміш газоподібного йоду і водню реагує при підвищеній температурі, утворюючи гідроген йодид.

Н2 (r) + І2 (r) 2 НІ (r).

При цьому швидкість реакції поступово знижується до постійних значень (умовно до нуля) (крива 1).

 

 

Проте повної взаємодії речовин не відбувається, оскільки при тій самій температурі гідроген йодид розкладається на йод і водень (крива 2):

У результаті обох реакцій через певний час настає кінцевий стан, при якому всі речовини, що беруть участь у реакції, знаходяться в певних співвідношеннях.

Запам’ятайте: цей стан називають хімічною рівновагою.

Реакцію, в якій як початкові речовини, так і продукти реакції через певний час досягають сталого кількісного співвідношення, називають реакцією рівноваги.

Реакції рівноваги записують з двома стрілками:


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.