ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ХІМІЧНА РІВНОВАГА

 

2. Чинники, що впливають на зміщення хімічної рівноваги

 

Зміна умов реакції — температури і тиску — викликає зміщення рівноваги, що веде до зміни концентрацій рівноважних речовин.

Запам’ятайте: константа показує глибину проходження хімічного процесу в прямому напрямку. Якщо значення константи рівноваги К велике, то реакція проходить у бік утворення продуктів, якщо значення константи рівноваги К мале, то — в бік утворення початкових речовин.

 

2.1. Зміна температури

 

Зміна температури завжди веде до зміни стану хімічної рівноваги і, отже, до зміни концентрації рівноважних речовин системи. Концентрації яких речовин водночас збільшаться, а яких зменшаться, залежить від того, є відповідна реакція рівноваги екзотермічною чи ендотермічною.

 

 

Вид реакції

Збільшення кількості

Підвищення температури

екзотермічна

початкових речовин

ендотермічна

продуктів реакції

Зниження температури

екзотермічна

продуктів реакції

ендотермічна

початкових речовин

 

Приклад. Утворення гідроген йодиду з простих речовин — екзотермічна реакція. Тому, при підвищенні температури відбувається зміщення рівноваги в бік утворення початкових речовин.

 


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.