ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ХІМІЧНА РІВНОВАГА

 

2. Чинники, що впливають на зміщення хімічної рівноваги

2.4. Принцип зміщення рівноваги

 

Усі чинники, що впливають на хімічну рівновагу, можна об’єднати таким чином:

 

 

Увага: зміна тиску впливає на рівновагу лише в замкнутій системі.

Поведінка системи, яка знаходиться в хімічній рівновазі по відношенню до зовнішніх впливів тиску і температури, визначається спільним принципом:

якщо на рівновагу здійснюється зовнішній вплив, то відбувається зміщення рівноваги в бік перебігу реакції, яка компенсує цей вплив.

Цей принцип, сформульований Ле Шательє, називають принципом зміщення рівноваги:1

при нагріванні відбуваються ендотермічні процеси;

на стискання зрівноважена система реагує зменшенням об’єму.

Приклад. Синтез амоніаку — екзотермічна реакція. Тому підвищення температури сприяє перебігу ендотермічної зворотної реакції з утворенням водню й азоту. При підвищенні тиску в системі утворюється більше амоніаку.

 

_________________________________________________________________

1 У деяких книгах і навіть у підручниках до цього принципу додається і вплив зміни концентрації на рівновагу. Це можливо, та первинне формулювання принципу не включало зміни концентрації.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.