ДОВІДНИК З ХІМІЇ

ХІМІЧНА РІВНОВАГА

3. Рівновага розчинності

 

Багато іонних речовин — наприклад, кухонна сіль — добре розчиняються у воді. Розчинність цих речовин однак обмежена: починаючи з певної кількості, речовина більше не може розчинятися, залишаючись у нерозчиненому стані в насиченому розчині.

 

 

Увага: частка речовини в насиченому розчині, тобто її концентрація, не залежить від кількості нерозчиненого осаду.

 

3.1. Залежність розчинності від температури

 

Розчинність твердих речовин зі зростанням температури, як правило, підвищується. Тому при нагріванні суміші з насиченого розчину й осаду, частина осаду розчиняється, тобто концентрація насиченого розчину збільшується.

При охолодженні зміна концентрації відбувається у зворотному напрямі.

Між насиченим розчином речовини і нерозчиненою частиною цієї речовини існує рівновага. Ця рівновага залежить від температури.

Приклад.

 

 

Розчинність у г/100 г води

Т = 20 ºС

Т = 100 ºс

NaCl

35,9

39,2

NaNO3

88,0

176,0

AgCl

0,15 10-3

1,17 10-3

 

Увага: розчинність газів при підвищенні температури знижується.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.