ДОВІДНИК З ХІМІЇ

КЛАСИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН

 

1. Вуглеводні

1.6. Ароматичні вуглеводні (арени)

 

Інтенсивний запах бензену і багатьох сполук цього ряду вуглеводнів дав цьому класу речовин назву ароматичні сполуки.

Вони є циклічними сполуками, що мають одне або декілька бензенових ядер.

 

 

Зв’язки в бензеновому кільці

 

Атоми Карбону в цій системі знаходяться в sр2-гібридному стані. Кут між зв’язками — 120°. З’єднуючись, атоми Карбону утворюють плоский шестикутник. Чотири валентні електрони кожного атома Карбону утворюють два а-зв’язки з сусідніми атомами Карбону і один σ-зв’язок з атомом Гідрогену. Останні негібридні p-орбіталі утворюють в кільці три π-зв’язки. Ці зв’язки делокалізуються між усіма атомами Карбону, перекриваючись між собою вище і нижче від кільця, утворюючи кільцеподібну електронну хмару.

 

 

Запам’ятайте: обидва можливих зображення молекули бензену з трьома подвійними зв’язками становлять собою так звані мезомерні форми молекули. Правдивий стан є середнім між цими структурами і має мінімум енергії. Він зображується структурою з «внутрішнім кільцем».

Електрони, що не відносяться до якого-небудь певного атома, називають делокалізованими електронами. Плоска структура молекули бензену з однаковою довжиною зв’язку між атомами Карбону і делокалізованими π-зв'язками характеризується особливою стійкістю.

Запам’ятайте: мезомерні форми зображують за допомогою подвійної стрілки (). Не плутайте її зі здвоєними стрілками () реакцій рівноваги.

Хоча бензен важко вступає в реакцію, за певних умов він може піддаватися дії електрофілів. Та в цьому випадку відбуваються не реакції приєднання, як в алкенів, а реакції заміщення.

До ароматичних вуглеводнів відносяться також вуглеводні з декількома бензеновими кільцями, так звані поліциклічні вуглеводні.

 


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.