Хімія - універсальний довідник

ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

ЩЕ РАЗ ПРО КАРБОН


Порівняємо електронну будову атомів Карбону і його сусідів по 2-ому періоду. Електрони в атомах цих елементів розташовуються на двох енергетичних рівнях. Перший рівень усіх атомів однаковий, його формула 1s2. Відрізняється другий рівень:

На цьому рівні є чотири атомні орбіталі (МО), вони можуть утворити максимально чотири ковалентних зв’язки (чотири зв’язуючі молекулярні орбіталі МО). Але тільки у Карбону реалізується ця можливість, тому що на його чотирьох АО знаходиться чотири електрони — по одному на кожну АО.

Це стає очевидним при розгляді сполук з Гідрогеном елементів 2-ого періоду:

Порівняємо Карбон з елементами його групи (IVA). За однакової будови зовнішнього, валентного електронного рівня відрізняється розмір атомів: він збільшується зверху вниз у групі.

Атом Карбону — найменший атом у групі. Це означає, що він має найбільшу електронну густину на валентних орбіталях. Отже, утворює найміцніші хімічні зв’язки.

Цим визначається унікальність елемента Карбону: атом з найвищою валентністю серед найменших атомів (елементів 2-ого періоду): найменший атом серед атомів з максимальною валентністю (хімічних елементів IVA групи).

Чотири зв’язки, які може утворити атом Карбону, зумовлюють ще одну його дуже важливу особливість, можливо, вирішальну: різноманітність його сполук.

Атоми Карбону, сполучені між собою, утворюють складні, красиві просторові структури в органічних сполуках.


1 Насправді сполуки ВН3 — борану не існує, тому формула записана в лапках. Найпростіша сполука Гідрогену з бором В2Н6 — диборан.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити