Хімія - універсальний довідник
ХІМІЯ І ХІМІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ
ХІМІЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ХІМІЧНА ЕКОЛОГІЯ.
БІОГЕОХІМІЧНІ ПРОЦЕСИ
Хімічні процеси, що протікають у біосфері Землі за участю живих організмів, вивчає біогеохімія. Роль живих організмів у процесах, що відбуваються, величезна. Вони визначають кругообіг хімічних елементів у природі, біогеохімічні процеси. Під впливом живих організмів розкладається розчинений у морській воді гідрокарбонат кальцію Са(НСO3)2:
Утворений СаСO3 використовується організмами для побудови свого кістяка (коралові поліпи), шкаралупи (черепашки, панцири).
Після відмирання живих організмів з черепашок виникають коралові рифи й острови.
За рахунок енергії реакції
існують залізобактерії. У болотах, канавах і ставках утворюються пластівці гідроксиду феруму — чохли загиблих залізобактерій. Такі колонії з’являються у вигляді слизуватого покриву у водопровідних трубах, які протікають. Результат біохімічної діяльності залізобактерій — відкладення «болотних» залізних руд, зокрема, Керченського родовища.
Бульбочкові бактерії здатні засвоювати азот атмосфери і перетворювати його у сполуки, доступні для засвоєння рослинами. Енергію для здійснення цього процесу бактерії одержують від рослин. Цей симбіоз особливо сприятливо позначається на врожайності бобових культур. Мікроорганізми входять до складу бактеріальних добрив.