Хімія - універсальний довідник

БУДОВА АТОМА

РУХ ЕЛЕКТРОНА В АТОМІ


Розглянемо стан електронів в атомі.

Зрозуміло, електрони не можуть бути нерухомими. Якби електрон був нерухомим, то під дією сили притягання до позитивно зарядженого ядра він негайно впав би на ядро. Але електрон і не обертається навколо ядра.

Рух електрона, як і інших часток субатомних розмірів (тобто розмірів, менших атомних), описується законами квантової механіки. Ці закони вказують (до речі, точно) ймовірність знаходження електрона в тій чи іншої частині простору. В одних ділянках його можна виявити частіше, і ми говоримо про більшу ймовірність його знаходження в них, в інших — рідше. Виходить, є менша ймовірність перебування його там; у третіх він не буває ніколи, тоді говорять про нульову ймовірність.

Відповідно кажуть про підвищену або знижену електронну густину в різних ділянках простору біля атомного ядра.

У міру віддалення від ядра електронна густина дуже швидко зменшується. Для атома Гідрогену на відстані ~ 0,14 нм вона стає такою малою, що нею можна знехтувати. І, окресливши навколо ядра сферу радіусом 0,14 нм, ми можемо сказати: «Ось ділянка простору, де рухається електрон в атомі Гідрогену». Цю ділянку простору прийнято називати орбітальною. (Точніше, орбіталлю варто називати розподіл електронної густини у просторі біля ядра атома. Але нас наведене визначення також задовільняє).

Про електрон, який рухається у цій ділянці простору, будемо говорити, що він «знаходиться на цій орбіталі».

Відповідно до законів квантової механіки, на одній орбіталі може знаходитися не більш двох електронів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити