Хімія - універсальний довідник

ГАЛОГЕНИ


Галогенами називаються хімічні елементи VІІА групи. Ця загальна назва походить від грец. «галс» — сіль і «генес» — той, що народжує, тобто «солероди». У галогенів яскравіше порівняно з іншими елементами виражені властивості неметалів. Кажуть, галогени — типові неметали.

БУДОВА АТОМІВ ГАЛОГЕНІВ


З галогенів у періодичній системі елементів першим розташований Флуор F. Його порядковий номер (протонне число) 9, отже, в його атома біля ядра з зарядом +9 рухається дев’ять електронів. Флуор знаходиться у 2-ому періоді періодичної системи. Це означає, що його електрони розподіляються по двох енергетичних рівнях: на 1-ому рівні є усього одна 1s -АО, що в атомі Флуору зайнята двома електронами, на 2-ому рівні є одна 2s - і три 2р-АО, які заповнюються сімома електронами, що залишилися. Електронна формула Флору

записується так: 1s2 2s25. Зовнішній енергетичний рівень (у даному випадку 2-й) містить сім електронів, що відповідає номеру групи.

Другий елемент із галогенів — Хлор Сl. Його атомний номер (протонне число) 17. Хлор знаходиться у 3-ому періоді, отже, його 17 електронів розташовуються на трьох енергетичних рівнях, що відповідає електронній формулі 1s2 2s263s25. Зовнішній (3-й) енергетичний рівень містить, як і атом Флуору, сім електронів.

Така ж будова зовнішнього рівня і в атомів інших галогенів. Цим пояснюється спільність їх властивостей. Але, звичайно, є й різниця — адже це різні елементи, їх властивості лише в основному визначаються будовою зовнішнього рівня.

Зовнішні електрони атома Флуору (на 2-ому енергетичному рівні) міцніше зв’язані з ядром, ніж розташовані на більш високому (3-ому) рівні в атомі Хлору. Це одночасно означає, що електрони в атомі Хлору знаходяться далі від ядра, тобто атом Хлору не тільки важчий, але й більший за розмірами.

Це — загальна закономірність у періодичній системі: для елементів однієї групи при збільшенні числа заповнених електронами енергетичних рівнів розмір їх атомів зростає, а міцність зв’язку з ядром зовнішніх електронів знижується.

Така закономірність виявляється при переході від одного елемента до іншого зверху вниз у межах однієї групи.

Таким чином, серед галогенів найменший атом у Флуору, а найбільший — в Астату; найлегше відірвати електрон від атома Аt і важче — від атома F.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити