Хімія - універсальний довідник

ЛУЖНІ МЕТАЛИ


Лужними металами називаються елементи ІА групи. Якщо галогени є типовими, найяскравіше вираженими неметалами, то елементи ІА групи — це типові метали.

БУДОВА АТОМІВ ЛУЖНИХ МЕТАЛІВ


З елемента ІА групи розпочинається кожен період у таблиці Д. І. Менделєєва. Це означає, що саме в атомах цих елементів розпочинається заповнення наступного енергетичного рівня, тому на зовнішньому рівні в атомів усіх лужних металів знаходиться по одному електрону.

При переході від Li до Fr, тобто при русі зверху вниз по групі, в атомів зростає кількість енергетичних рівнів, отже, збільшується розмір атомів, послаблюється зв’язок зовнішнього електрона з ядром. Це означає, що валентний електрон атома лужного металу все легше може перейти на орбіталі атома іншого елемента. А здатність «віддавати» електрони — це властивість відновника.

Відновна здатність лужних металів і їхня хімічна активність зростають зі збільшенням їх атомного номера.

Як ми вже неодноразово відзначали, при переході від елемента до елемента зліва направо по періоду зменшуються розміри атомів і підсилюється міцність зв’язку зовнішніх електронів з ядрами. Отже, лужні метали є найсильнішими відновниками — кожен у своєму періоді.

Коли кажуть про металічні властивості хімічних елементів, то мають на увазі їхню здатність проявляти відновні властивості, тому елементи ІА групи є типовими металами, в яких металічні (з хімічної точки зору) властивості виражені найяскравіше.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити