Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТАЛІВ

Способи виробництва сталі

 

Сьогодні плавку сталі здійснюють різними способами в печах різної конструкції. Це залежить від того, яким критеріям має відповідати виплавлювана сталь, які шихтові матеріали використовуються та за допомогою якого методу створюють тепло, необхідне для плавки. Найбільш перспективний із сучасних способів — конвертерний. Основні технологічні особливості киснево-конвертерного способу виробництва сталі полягають у використанні як сировини рідкого чавуну. Перевагою цього способу є те, що процес здійснюється досить швидко, а собівартість добутої сталі відносно низька. Тим часом недоліками конвертерного процесу вважають періодичність та невисоку якість сталі. Застосування кисневого дуття дозволяє інтенсифікувати процес, скоротити час плавки до 20 хв., добути високоякісну м’яку сталь, яка характеризується значною чистотою.

При мартенівському способі переробки чавуну в сталь можливе використання як вихідного матеріалу твердого чавуну, металобрухту, залізної руди, що одночасно виконує роль окисника, а як паливо застосовують газ. Найважливішою перевагою мартенівського способу переробки чавуну є можливість добування якісної сталі. З 1970 року будівництво мартенівських печей зупинено, тому що вони громіздкі й не пристосовані до роботи з перервами. Щоб мартенівська піч не охолонула, навіть у період випуску сталі не припиняють спалювати паливо. У цих печах важко добути високоякісні леговані сорти сталі, оскільки атмосфера печі й шлаки є окисними.

Високоякісні сорти сталі добувають електротермічним (або електродуговим) способом, на сьогоднішній день це найпоширеніший спосіб. Джерелом тепла в даному процесі є електрична дуга, яка виникає між графітними (вугільними) електродами. Температура дуги сягає +3000—4000 °С, унаслідок чого відбувається швидкий розігрів сировини й плавлення металу. Атмосфера в печі відновна, оскільки згорання електродів призводить до утворення карбон(ІІ) оксиду. У шлаку так само міститься невелика кількість оксидів Феруму, що дозволяє здійснювати легування сталі з незначною втратою добавок. Однак електродуговим способом не можна добути сорти сталі, в яких вуглецю міститься менше 0,1% , оскільки частина вуглецю обов’язково переходить у сталь при згоранні електродів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити