Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ДЕЯКІ ПРЕДСТАВНИКИ МЕТАЛІВ

Кальцій

 

Характеристика хімічного елемента

Кальцій перебуває в головній підгрупі II групи, належить до лужноземельних металів разом з Барієм та Стронцієм. У зовнішній оболонці він має два електрони й може легко віддавати їх, утворюючи іони зі стійкими конфігураціями інертних газів.

 

Поширеність у природі

Кальцій має велику хімічну активність, тому зустрічається в природі тільки у вигляді сполук. Найважливіші природні сполуки Кальцію: а) вапняк, мармур, крейда (СаСО3); б) гіпс (CaSО4 2О); в) фосфорит і апатит (Са3 (PO4)2); г) доломіт (СаСО3 MgCO3).

 

Фізичні властивості

Кальцій — метал сріблясто-білого кольору, дуже легкий, як і лужні метали, але значно твердіший за них і має більш високу температуру плавлення (+851 °С). Кальцій зберігають під шаром гасу.

 

Добування

Кальцій добувають шляхом електролізу його розплавленого хлориду.

 

Хімічні властивості

 

 

Застосування

Найважливішою сполукою Кальцію є його карбонат СаС03. Він являє собою основну складову частину вапняку, мармуру, крейди, а також входить до складу доломіту (MgCО3 СаСО3). Кальцій карбонат використовують у виробництві цементу, сталі, скла. Кальцій та кальцій карбід застосовують в органічній хімії. А ще Кальцій відіграє дуже важливу роль у біохімічних процесах, які протікають у живих організмах.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити