Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

АРОМАТИЧНІ ВУГЛЕВОДНІ (АРЕНИ)

Номенклатура та ізомерія

 

Структурна ізомерія в ряді бензену обумовлена взаємним розташуванням замісників у кільці. Якщо в бензеновому кільці тільки один замісник, то така сполука не має ароматичних ізомерів, тому що всі атоми Карбону в бензеновому ядрі рівноцінні. Назви таких сполук складають, указуючи замісники в бензеновому ядрі:

Якщо з кільцем зв’язані два замісники, то вони можуть перебувати в трьох різних положеннях відносно один одного. Положення замісників указують цифрами або позначають словами: орто (о-), мета (м-), пара (п-):

Якщо в бензеновому ядрі більше двох замісників, то їхнє положення вказують переважно цифрами, причому нумерація атомів Карбону в циклі починається з найбільш старшого замісника в бік найближчого сусіднього замісника:

При відщепленні атома Гідрогену від молекул ароматичних вуглеводнів утворюються ароматичні радикали загальної формули СnН2n-7 (їх називають арильними радикалами), найпростіші з яких — феніл і бензил:

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити