Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ХІМІЯ ЕЛЕМЕНТІВ

ОКСИГЕН. СУЛЬФУР

Гідроген пероксид

 

Фізичні властивості гідроген пероксиду

 

Між молекулами Н2О2 виникають міцні водневі зв’язки, унаслідок чого речовина являє собою в’язку, важку (ρ = 1,44 г/см3) рідину блідо-голубого кольору з високою температурою кипіння (Тпл = +0,4 °С, Ткип = +150 °С).

Ця сполука змішується з водою в будь-яких співвідношеннях, за рахунок утворення нових водневих зв’язків.

 

Хімічні властивості гідроген пероксиду

 

Гідроген пероксид може виступати як у ролі окисника, так і в ролі відновника, тому що атоми Оксигену в цій сполуці перебувають у проміжному ступені окиснення -1.

З більш сильними окисниками Н2О2 вступає в реакцію як відновник, тобто приймає електрони:

А з більш слабкими окисниками він виступає в ролі окисника:

Однак гідроген пероксид дуже нестійка сполука. При зберіганні концентрованих розчинів або при дії опромінення Н2О2 розкладається на воду й кисень:

Каталізатором для цієї реакції є манган діоксид МnO2.

,

Добування й застосування гідроген пероксиду

 

У промисловості Н2O2 добувають унаслідок дії концентрованої сульфатної кислоти на барій пероксид. У результаті цієї реакції барій сульфат утворює осад, а над ним залишається досить чистий гідроген пероксид:

Застосовують в основному 3 % та 30 % водні розчини Н2О2. Використовують у текстильній промисловості для вибілювання тканин, а також як окисник ракетного палива. За рахунок бактерицидної дії гідроген пероксид використовують для знезаражування води та в медицині.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити